Субота, 19.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Бибер

Једва да је прошло десет дана од састанка у Охриду, након коjег су западни емисари одушевљено тврдили да су Србија и њен председник – самим присуством – нешто „прихватили и потписали” у дијалогу са Приштином, а већ су почели да стижу хладни тонови из ЕУ. Да ли им је тек сада постало јасно да ако сто пута кажете да се ограђујете од чланства лажне државе Косово у УН, то значи да је за вас тако нешто неприхватљиво, или само покушавају да слабе Вучића и срозају његов углед у српској и међународној јавности – и није превише битно.

Чињеница је, тек, да је поново покренута рафална кампања против српског председника у европским и регионалним медијима. На пример, могли смо ових дана да чујемо на хрватској државној телевизији ХРТ, како аналитичари јадикују што је „Вучић издао косовски завјет”, преварио наивне Србе, и томе слично. Дирљиви су били ти јецаји из експертских груди, али су зато хрватски војници Кфора на КиМ ту да одбране „косовски завјет”, а узгред и српску заједницу која деценијама проживљава апартхејд наочиглед тих силних душебрижника.

Истакли су се и немачки медији који бране шефицу дипломатије Аналену Бербок због озбиљне увреде коју је изнела гошћа на „Хепи” телевизији, што је за сваку осуду. Они који то чине морали би да знају да тако вређају пре свега Србију и наносе јој штету. „Дојче веле” указује на увредљиву изјаву и наводи да се „размере блиских веза московског режима Владимира Путина и српске владе Александра Вучића могу видети на телевизијама у Србији”, као и да се „проруски сентимент охрабрује, а Запад оцрњује”.

Да је неко желео да пронађе бољи повод на напад на Србију, тешко да би успео. Одмах су Вучићу спочитали говор на обележавању 24. годишњица НАТО агресије, јер није било „ни речи о злочинима српских јединица који су били окидач за интервенцију НАТО”, мислећи очигледно на случај Рачак, али и изговор за агресију који користе и немачки званичници да су „спречавали геноцид”. Спречавали су оно чега није било, јер се ни Хашки трибунал није осмелио да тако нешто пресуди, нити да потврди да се у Рачку десио „масакр над цивилима”. Али зато се приштински суд окомио на једног од лидера Срба са КиМ Ивана Тодосијевића, осудивши га на затвор само због изјаве да је Рачак измишљен. На то нико из Европе није реаговао.

Немачки јавни сервис ЗДФ цитира аустријског стручњака из Граца Флоријана Бибера, који се баш потрудио да нам „забибери”. На оцену новинара да Вучић „политику клацкалице између Истока и Запада користи како би сачувао власт”, Бибер додаје да је то „образац који је већ приметио код Виктора Орбана”. И тврди да је због тога опала подршка ЕУ у нашој земљи. Као да су заборавили да су, преко својих медија и аналитичара, Вучића годинама оптуживали да је „западни човек”, доведен да призна Косово. Па кад пуних 11 година одбија притиске и још изрази резерву на „договор” из Охрида, проналазе му везе са московским режимом, да седи на клацкалици и подрива Запад.

Занимљиво је да у свему Бибер не види нимало њихове кривице. Ни то што се Бриселски споразум, потписан уз гаранције ЕУ, већ десет година не примењује, због чега немамо ЗСО. Ни то што српску децу рањавају на Бадњи дан, а Европа слеже раменима и каже „десила се пуцњава”. Као ни што нам се пут у ЕУ претворио у потрагу за заветним ковчегом, док су сви други око нас улазили „на добар дан”. А, да будемо искрени, као што је и председник рекао 24. марта, онај најстрашнији злочин опростићемо само ако будемо могли. А да бисмо то могли, они који су га починили – најпре би требало да се покају. А не да се труде да нам сваки пут изнова „сипају бибер” на рану.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Miodrag
Ima li EU načelno pravo da uslovljava članstvo Srbije u EU srpskim priznanjem Kosova? Ima. Ima li EU pravo da uslovljava novac iz EU fondova koji nam šalje srpskim priznanjem Kosova? Ima. Ima li USA i EU pravo da uslovljavaju dolazak ili odlazak svojih investitora u Srbiju srpskim priznanjem Kosova? Imaju. Oni mogu da postavljaju uslove koje hoće. Na nama je da te uslove ili prihvatimo ili ne prihvatimo. Ali mi bi i jare i pare. A pare ne volimo ništa manje od jareta. To je problem.
Hajduk Veljko
Evre, I dolare svi vole. Sve, iole vece prodaje, I kupovine se obavljaju u evrima. Cak I majstori svoje usluge naplacuju u evrima. Plate prosecne plate, takodje.
Димитрије
А ко то? Ја на пример и многи људи око мене смо изузетно гадљиви на ЕУ и америчке паре јер смо били сведоци злочина истих тих садашњих дародаваца. Не желим у ЕУ и сматрам да нам евентуални улазак у то друштво не би донео ништа добро јер видим на шта личи ово до сада прихваћено. То мисли већина људи у Србији и због тога се власт крије из "изборних резлтата" и програма ЕУ интеграција

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.