Субота, 19.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
УВОДНИК

Десанка, и тачка

Десанка је истерана, па враћена. А Десанка није учесница ријалити програма и није је Велики брат избацио из такмичења, да би је после, на захтев гледалаца, опет вратио. Сценарио сличан оном по којем се одвијају опскурне емисије задесио је нашу највећу песникињу. Да апсурд буде већи, Десанку Максимовић из књига за трећи и четврти разред средње школе покушали су да избаце на предлог Завода који би, бар како му име каже, требало да се бави унапређењем образовања и васпитања. Потом је ову идеју без опирања усвојио Национални просветни савет (НПС), који је задужен за повећање квалитета образовног система. У овом телу седи 35 угледних чланова просветне заједнице који су ту, између осталих, и на предлог Српске академије наука и уметности и Матице српске. И на крају, овај предлог својим потписом је, како то закон налаже, аминовао министар лично. Све то је и обзнањено у „Просветном гласнику” другог дана јуна.

Међутим, кад је вест о „смањену учешћа” Десанке Максимовић у животу средњошколаца из службеног листа доспела у јавност, одједном се цео случај нашао у „фази разматрања”. И сам министар је покушавао да угаси ватру тврдњама како ништа није готово.

– Сигурно као министар нећу дозволити да буде смањен, него се залажем да се апсолутно њено учешће у школском програму повећа – покушао је Шарчевић да смири страсти.

Да ипак неће бити зиме за Десанку било је јасно кад је премијерка Ана Брнабић са „Твитера” поручила:

– Никада се Десанка Максимовић неће избацивати из образовног система Србије. Никада. Тачка – твитнула је премијерка.

Али нико, од Завода преко НПС до министра, не одговара на питање чија је грешка омаловажавање дела чувене песникиње. Међутим, закон каже да Завод одговара НПС, а НПС министарству. Дакле, формални кривац је само један – ресорни министар Младен Шарчевић.

Уколико министар није читао документ који је потписао, за казну би требало да прочита поново све песме Десанке Максимовић. А уколико је документ о Десанкином ражаловању прочитао, треба да се повуче.

У свом образложењу комисија Завода, од које је све кренуло, сматрала је да се ова песникиња „не уклапа у епоху”. У некој, не тако давној епохи, Десанки је за живота подигнут споменик. У епохи министра Шарчевића држава се научника сетила тек кад се Београдски универзитет стрмоглавио са Шангајске листе, а професори су описивани као „бандоглави”. Како ученицима из такве епохе замерити кад на вест да за Десанку Максимовић у њиховом образовању нема места кажу: Па, шта, све то има на нету!

Коментари16
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

citalac
Nije bas u vezi gornjeg clanka, samo da pitam: da li kod nas u skolama rade "Majka Pravoslavna" od Vladimira Nazora? Znam da je Hrvat, ali je meni to jedna od najpotresnijih pesama iz tog vremena, a tema je jedna od tragedija nasega naroda.
gzr
Da li je Desanka isterana/vracena zbog kvaliteta njenih pesama, ili je jedno ili drugo od toga uradjeno zbog njene politicke (ne)podobnosti za danasnje vreme? Koliko ja znam nas i danasnje vreme izgleda prilicno ocigledno o cemu se radi, ali svasta je moguce.
Primedba
Stvari ce popraviti nabolje, onda kada se shvati da nastavni programi ne sluze tome da se nekom piscu ukaze cast ili da se neki pisac, ne uvrstavanjem, omalovazi. Takva logika, koju nazalost zastupa autorka, odgovorna je za cinjenicu da u citankama ima i vrlo mnogo osrednjih stvari iz razlicitih talasa komponovanja programa. U razvijenim zemljama nastavom se ne upravlja programima, vec kvalitetnim obrazovanjem autonomnih nastavnika koji nude individualni program svakoj generaciji.
Srpska ili Brozova poezija u školama?
Problem je u tome što je Brozov režim zabranjivao čak i pomen nekih pesnikinja. Neću ih sve nabrajati ali kao primer može se navesti Milica Stojadinović - Srpkinja, koja je bila jedna od najvećih srpskih pesnikinja. Nju niko nije pomenuo u školi pod Brozom. Istovremeno je favorizovana Desanka Maksimović jer su njene pesme odgovarale antisrpskom Brozovom režimu. Zato je pitanje, koliko ćemo još dugo forsirati Brozov izbor pesnika i uskraćivati deci one pesnike koji nisu bili po volji Brozu?
Sasa Trajkovic
Уметност и култура (књижевност) су наша културна баштина "као и наш језик и наше писмо" али то је и много више то је наш идентитет. Манипулацијама у сфери образовања по нечијем диктату се мења парадигма наших живота али и свест па и сећање - историја. Сведоци смо свеопштег насиља над нашом културом у последње време и језиком који није поштеђен тих нео либералних кругова који у свом помодарству стварају општу хипокризију морала и етике па нас поупилстичким законима претварају у "тикве без корена"

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.