Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Пендречење

Пендречење

Само актери туче (тачније – пребијања) знају тачно шта се ономад десило у кладионици „Монако” у престоничком насељу „Галеника”. Грађанство је накнадно упознато: емитован је видео-снимак са камера у том клубу и ту се види како „плавци” шамарају госте кладионице. Пребијени су испричали испред ТВ камера (и показали) какве и колике модрице имају. Једном момку отечено и полузатворено око, другом плава леђа од пендрека, девојка показала расечену усну... И сви редом оптужују полицајце да су насрнули на њих, без повода.

С друге стране, од полицијских „структура” прво се Синдикат полицајаца огласио. Све је назвао медијском хајком на полицију, којој је тиме угрожена безбедност. „Ствара се негативна слика укупног полицијског рада и пружа мотивација појединим криминалцима да провоцирају полицајце на службеној дужности, да лажно пријављују полицијске бруталности ради избегавања казни, а чуваре реда демотивишу да врше легитимисања и рације по угоститељским локалима...”  

Полицајци синдикалци разумљиво стају у одбрану својих колега и свог заната, па зато ваљда претучене проглашавају „појединим криминалцима”, а медије „хајкачима”.

И док се синдикалци у униформама декларишу, дотле одговорни у полицији, по већ препознатљивом начину – ћуте. Не оглашава се начелник београдске полиције, ни директор полиције Србије. Не саопштавају шта су чланови патроле и интервентна јединица написали у свом извештају (који морају иначе да сачине), да ли су претучени били наоружани и да ли имају криминална досијеа... И шта је урадила унутрашња контрола МУП-а, да ли је прегледала целокупан видео-снимак из кладионице. Ту не ваља да се чека и бирократски одуговлачи. Једино се огласио министар полиције Ивица Дачић и признао да се чека извештај комисије о инциденту, али и додао да нико полицију не сме да туче.

Закон о полицији је иначе веома прецизно описао полицијска овлашћења. У њему нигде ни слова нема да полицајац може да примењује силу и повређује било кога, осим у самоодбрани, ако је он лично животно угрожен. Јасно је да, из онога шта је народ видео на снимку, полицајци шутирају ногама (више пута) и ударају пендрецима двојицу момака који леже на поду, не бране се и рукама штите лице и тело од повређивања.

Ако су младићи из кладионице били непристојни или на други начин реметили јавни ред и мир, полицајци их (то је јасно) легитимишу, а ако пружају отпор, приведу их у станицу полиције. Ако је полицајаца мало а изгредника много, полицајци се повуку и сачекају појачање...

Комисије још утврђују ко је од полицајаца на смрт премлатио Ранка Панића 29. јула 2008. године на демонстрацијама у престоници, па малолетника у лесковачком ромском насељу, младића у Српској Црњи који је од батина изгубио слух...

Дакле, док се у полицији не ограде од „мангупа у својим редовима“, изгледаће да медији воде хајку против „плаваца“. А није тако. Него би се могло рећи да је хајка против истине.  

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.