Федереров трећи поен
Швајцарска је без Рожеа Федерера просечна тениска репрезентација. С њим не само да јој је место у Светској групи Дејвисовог купа него су јој домети међу 16 најбољих екипа високи. Иако је такмичење никад уједначеније, пошто свака селекција има једног-двојицу играча светске класе и конкурентан дубл, од Швајцарске с Федерером сви би да побегну као ђаво од крста.
И ове и прошле године Швајцарци су без узданице чинили корак уназад. Губили су у првом колу у Светској групи од Холандије и од Аустралије и то на домаћем терену. Човек-тим их је опет спасао Прве групе Евроафричке зоне из које су се искобељали 1994.
Затворио је тако нашој репрезентацији врата највећег успеха од повратка на међународну сцену после санкција. Трећу, одлучујућу победу остварио је против Новака Ђоковића са 6:3, 6:2, 6:3. У петом, последњем мечу у дворани "Палекспо", недалеко од женевског аеродрома, није било такмичарског значаја па се играло на два добијена сета. Селектор домаћина Северин Лити је дао шансу трећем играчу Марку Кјудинелију који је чекао као запета пушка. Јанка Типсаревића је савладао са 6:4, 6:1.
И наша екипа, коју је Међународна тениска федерација и у овом дуелу водила под именом Србија и Црна Гора пошто смо тако почели такмичење у фебруару, у Првој групи Евроафричке зоне, против Израела у гостима, морала је да се помири с тим да јој Швајцарска излази на мегдан с две поена у џепу. Прижељкивали смо да победимо с 3:2, али смо из Женеве испраћени с поразом од 4:1.
Потајне наде су биле утемељене на јасној рачуници да треба успети у друга два појединачна меча и у игри парова. Ђоковић је јуначки издржао у исцрпљујућем мечу с другим "рекетом" Швајцарске и испунио план да после првог дана буде нерешено (1:1), иако није играо како се од њега очекује, а Станислас Вавринка је пружио једну од најбољих партија у каријери.
Несумњиво је да имамо тим за идућу деценију. Пораз против Федерера и компаније не сме да га поколеба да догодине поново не разгрне пут ка Светској групи, али може да отвори очи. Ђоковић је на правом путу да израсте у врхунског аса на којег ће наш селектор моћи да се ослони као швајцарски на Федерера, шпански на Надала, аргентински на Налбандијана... Али, ако је тешко да имамо и другог играча светског формата, чиме не могу да се похвале ни многе друге екипе, морамо да створимо конкурентан дубл.
Колико је игра парова значајна у Дејвисовом купу, потврдио је и меч у Швајцарској. Не указује беспотребно на то наш најискуснији репрезентатвивац Ненад Зимоњић, који каже да је спреман да игра још коју годину. Њему треба истинска "десна рука" с којом би био сложан као Федерер с Алегром.
Ђоковић не може да извуче бољу поуку него из пораза против најбољег на свету. То је као када се шахиста усавршава и као личност и као играч у борби с најсавременијим компјутером. Против Федерера мора да се игра брзомислеће, да се предвиди по три потеза. У супротном, Швајцарац има спремну топовску завршницу која је била поражавајућа и за самопоуздање нашег младог играча.
– Сматрам да сам играо добро, много боље него против Вавринке. Међутим, када одиграте најбоље што можете, а изгубите максималним резултатом, питате се да ли је Федерер с наше планете. Има решење за све. Сервис му је јако добар, а ментално је изузетно чврст. Зато је најбољи, – рекао је Ђоковић који је у шестом гему у трећем сету јурећи за лоптицом у само ћоше терена незгодно нагазио па је истегао мишић. Затражио је помоћ лекара па је уследила пауза.
Федерер је то после меча овако прокоментарисао:
– Његове повреде су смешне. Правила су ту да се користе, али их Ђоковић злоупотребљава.. Одлично сам играо. Непрестано сам вршио притисак на Ђоковића што је био рецепт за победу.
--------------------------------------------------------------------------
Руси други финалисти
У финалу Светске групе (1-3. децембар) у Москви ће играти Русија и, после четврт века, Аргентина. "Зборна" је код куће савладала САД с 3:2. Одлучујућу победу јој је донео Турсунов (22. светској на ранг-листи) над Родиком (6) са 6:3, 6:4, 5:7, 3:6, 17:15 после четири часа и 48 минута. Пораз је ублажио Блејк (9) против Сафина (72) са 7:5, 7:6 (7:4). Аргентина је у Буенос Аиресу савладала Аустралију с 5:0. Оба меча су играна на шљаки.
--------------------------------------------------------------------------
Жреб у Риму 28. септембра
Жреб за Светску групу и зонална такмичења догодине биће 28. септембра у Риму. У Првој групи Евроафричке зоне уз Србију су и остале поражене у доигравању из Европе Холандија, Словачка и Италија (Шведска, ако изгуби у Бразилу) и екипе које су остале у тој зони Луксембург, Израел, Велика Британија и Мароко или Португалија.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


