Новорођенчету петохиљадарка
БОСИЛЕГРАД – Владимир Захаријев, председник босилеградске општине, јединствен је по много чему. Најпре по схватањима своје функције и по томе што у општини волонтира, а оно што заради у Скупштини Србије дели са својим суграђанима.
– Сваком новорођенчету од моје зараде дам 5.000 динара. Једини услов је да дођу у општину код мене или да ме позову кући и да се сликају са мном – открива Захаријев, кога сви зову "Кмет", што значи онај који руководи, и додаје да ће од фотографија на крају свог мандата направити албуме и поделити свим бебама рођеним за то време да се сећају свог председника.
Захаријев овакву своју одлуку објашњава тиме да је то што добије плату од 69.000 динара у Скупштини Србије, паушал и путне трошкове, прилична сума. Иако има породицу, одлучио је, вели, да га новопечени родитељи памте по добру, а и да подстакне рађање деце и помогне искорењивању беле куге. До сада је четрдесет новорођенчади добило од председника новчану помоћ.
– Од новца добијеног од ангажовања у Скупштини Србије, а ја сам Коштуничин следбеник, до сада сам пола милиона динара дао за обнављање црквених објеката. Одувек сам знао да смо их некад неправедно запустили и сад осећам да могу да помогнем и дам пример онима, који имају, да и они дају – објашњава Захаријев.
Председник једне од најсиромашнијих општина у Србији, која има тек десетак хиљада житеља у 37 МЗ и простире се на 570 квадратних километара, посао првог човека општине обавља потпуно волонтерски. Схватио је, вели, да без телефона, путева и струје нема бизниса ни страног капитала у том забитом крају. Због тога се из петних жила упиње да буде далеко боље него што је затекао кад је долазио на чело општине.
Захаријев је поносан и на то што ради са затеченом општинском владом, која се коалиционо не подудара у свим областима са његовом ДСС. Не смета му што је директор основне школе из ДС, што су на неким другим кључним функцијама људи из других партија. Најважније је, подвлачи, да су способни и вредни.
– Последњих месеци наша општина је једно велико градилиште. Увек успем да искамчим који километар пута више, који прикључак телефона, а завршавамо и модеран далековод од 35 киловолти, који је предуслов за реанимацију рудника олова и цинка "Караманица" у којем су резерве руде више десетина милиона тона довољне за, такође, више десетина година рада и 200 радних места у њему, набраја Захаријев.
последњих година уложено је милион евра у асфалтирање улица у Босилеграду, ради се за још толико пара на локалним путевима, обнавља се и регионални пут од граничног прелаза Рибарци до општинског центра како би ту био терминал и за царињење робе, што би општини доносило приличан приход. Затим, посрнуло "Аутотранспортно" предузеће је приватизовано и доходак у њему је зачуђујуће повећан од 1,7 на четири милиона динара. То значи да се крећемо у добром правцу. Наравно, уз "разумевање" републичке касе за социјалне програме у том предузећу. "Телеком" је, такође, уложио око милион евра у фиксну и мобилну телефонију на подручју општине.
– Овај крај мора да добије део финансијског колача и за развој пољопривреде и сточарства. Међу тринаест смо општина у које се инвестира уз једнопроцентну камату. Дакле, гранични прелаз, сточарство, шуме и друга природна богатства су основа будућег развоја наше општине – закључује Захаријев кога је могуће срести и у обновљеној цркви у Јарешнику, и на благдан у Доњој Лисини, и на градилишту пута према Бранковцима и свугде где се нешто ради и гради.
Најмање је, кажу његове комшије, код куће са породицом. Такав је живот кметовски.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


