Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Приватизација и муљ

Док још надлежне службе истражују узроке несреће у Борском руднику, у којој је живот изгубио Миле Павловић (50), а могло је бити и више страдалих рудара – јер их је у ревиру дубоком око 300 метара захватила бујица воде и муља – као што доликује у таквим тренуцима, огласише се и високи државни чиновници. Управо они који су, по "линији командовања", најодговорнији за рад рудника и безбедност рудара.

Пошто, по природи ствари, не препознаше себе као (су)одговорне за ту несрећу, јер се по правилу обрнуте пирамиде налазе на њеном дну, развезаше причу о томе како се несрећа догодила због рђавог материјалног стања рудника у који годинама није улагано, поготово у опрему, и да је излаз из свега тога – убрзана приватизација. Она је, истина, у току, али се та прича нешто одужила. Но, чим се оконча, рудари се могу надати бољим данима и безбеднијим условима рада. Другим речима, ако се дају разабрати поруке, скорашњом продајом рудника таквих несрећа требало би да буде мање.

Утешно, нема шта. Питање је, међутим, шта дотле? Јер, муљ не зна за приватизацију и неће да је чека.

Зато несрећа у Бору мора бити јасан сигнал надлежнима на свим нивоима власти да, колико сутра, озбиљно провере степен безбедности рада у свим рудницима с подземном експлоатацијом. Не само метала, већ и угља. Сиромаштво јесте наш велики проблем, али да ли га треба плаћати и изгубљеним животима недужних рудара? И они морају бити заштићени од ћуди природе, али и друштвене небриге. Боље је опасне руднике позатварати него несрећне рударе носити на души и онда причати како им се смеши спас у приватизацији.

А она није чаробни штапић који ће наше руднике, деценијама руиниране и запуштене, за трен ока испунити врхунском опремом и средствима за заштиту рудара. О већим платама да се и не говори. Приватизација је, ипак, само пуко средство да за извесно време дођемо до одговорнијег и умешнијег газде, који ће више новца и знања уложити у превентиву – да се овакве и сличне несреће што ређе или уопште не дешавају. Али, ни тада се држава и њени високи чиновници не могу из те приче измигољити чисте савести. Ни тада, ни сада. Јер и правила приватизације, а поготово рад рудника и заштиту рудара, прописује и контролише управо држава. Где је она у Бору?
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.