Субота, 11.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нови мост на Тиси код Аде

Нови мост на Тиси код Аде
После два века скела одлази у „пензију”

Ада – Скела је и овог облачног и ветровитог јутра била пуна путника који из Аде, са бачке стране реке Тисе, путују у Падеј, на банатску стану. Овим људима скела је до сада била најбржа комуникација са другом обалом, пошто је најближи мост тек на неких 50 километара, у Сенти.

– Скела, по неким причама, постоји већ два века. Када је водостај нормалан, Тиса се прелази за три-четири минута. Муштерија увек има, а како ћемо радити даље, видећемо – каже за наш лист Бранислав Милошев, један од четворице скелара.

А око 2,5 километара низводно председник Владе Војводине Бојан Пајтић је, пресецањем врпце, јуче грађанима свечано предао на употребу нови мост на Тиси.

– Већ више од 200 година траје сан житеља северног Баната и Бачке о премошћавању Тисе на овом месту. Тај сан се данас испуњава. Овај мост је један од најмодернијих и највећих мостова изграђених у нашој земљи у протеклих неколико деценија. Поред тога што ће бити драгуљ северне Војводине, он ће имати огроман пољопривредни и привредни значај. Овај мост ће спојити северни Банат са Коридором 10 и северну Бачку са Румунијом – изјавио је овом приликом Бојан Пајтић.

Да би овај мост био најбржа веза са Коридором 10, са бачке стране је неопходно завршити пут између Мола и Малог Иђоша, а са банатске изградити пут од моста до Иђоша, села кикиндске општине. Али ће становници овог дела Војводине већ сада имати велике користи од њега:

– Када сам из Новог Сада ишао за Падеј, морао сам ићи преко Сенте. То ми је продужавало пут за неких 40 километара. Сад нећу имати такав проблем – каже нам Јожеф Потлока из Падеја.

– Човек никад не зна када ће скела да крене. Чекамо је и по снегу и по сунцу. Прелаз плаћам 50 динара. Овако, нити ћу морати да чекам, нити да плаћам. Мост могу да пређем кад год хоћу, а и пут до Кикинде нам је сада са 60 километара скраћен на 20 – додаје Јанош Мађар, такође из Падеја.

Мост је дугачак око 250, а широк 11 метара. Његова изградња започета је пре три године. Први извођач радова отишао је у стечај, а послове је након краћег застоја преузела шабачка фирма „Интеркоп”. Вредност инвестиције, када буду изграђене све планиране саобраћајнице, биће око две милијарде и 200 милиона динара. Инвеститор је општина Ада, а новац обезбеђује Фонд за капитална улагања АП Војводине. – Скраћен нам је пут до Кикинде, центра нашег управног округа, а уједно су отворена још једна врата за учвршћивање привредне стабилности предузећа на нашем подручју и њиховог наступа на домаћем и тржиштима Европске уније – изјавио је овом приликом председник општине Ада Золтан Билицки нагласивши да ће овај мост бити и важан део будућег магистралног пута који треба да повеже Хрватску са Румунијом.

Силвија Милетин

-----------------------------------------------------------

Немачки поклон

Метална конструкција моста је, иначе, донација Немачке, и до 2002. године спајала је обале Дунава. Немци су челичну конструкцију Војвођанима поклонили ради превазилажења последица бомбардовања НАТО-а.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.