Отворен пут за Москву
МОСКВА – Жреб за 25. одбојкашко првенство Европе, које ће се одржати догодине у Петрограду и Москви (6-16. септембра), потврдио је да наша одбојка има велики углед. То се видело и по томе што је била међу носиоцима, али и по онима који је представљају.
У једном отменом културно-пословном центру у руској престоници, где су 16 најбољих селекција Старог континента дошле да чују с ким ће одмерити снаге у групи, све се вртело око потпредседника Европске одбојкашке федерације (ЦЕВ) Александра Боричића и селектора руске репрезентације Зорана Гајића. Ту је био и генерални секретар Одбојкашког савеза Србије (ОСС) Слободан Милошевић.
Србији циљ медаља
Ово је први шампионат на којем ће учествовати 16 тимова (до сада 12), а промењен је и систем такмичења. Наша репрезентација, освајач бронзане медаље на претходном првенству у Београду и Риму, играће у А групи са Грчком, Холандијом и Немачком. Прве три ће образовати нову групу са три најбоље из Ц (Шпанија, Француска, Словачка и Словенија) а бодови се преносе. Првопласиране две из те нове групе наћиће се у полуфиналу. Ова половина «костура» играће се у Петрограду.
Исто се односи и на групе Б (Русија, Пољска, Турска и Белгија) и Д (Италија, Хрватска, Бугарска и Финска) којима је домаћин Москва. У њој ће се играти и полуфинале и финале.
- Квалификације за последња велика такмичења су показале да је порастао квалитет одбојке, да има више добрих репрезентација – рекао је за «Политику» Александар Боричић који је на жребу био најодговорнији функционер ЦЕВ-а чији председник није могао да присуствује овом догађају. – Логично је да Европска одбојкашка федерација уводи новине јер она у светској одбојци има највише великих пројеката. Добро је и то што смо одлучили да се екипе не селе у друге градове после првог круга. Што се тиче Србије, не можемо да будемо незадовољни жребом. Повољно је што се не укрштамо са Русијом и Италијом, па и то што ћемо избећи Пољску и Бугарску. Свакако, нећемо потценити противнике. Француска је силно напредовала, а Шпанија је на прошлом шампионату показала колико аутсајдери могу да буду опасни. Чак бих рекао да у одбојци више нема аутсајдера. Сва три противника у нашој групи су напредовала. Малтене свако свакога може да победи. За нас је велика опомена недавни сусрет са Јапаном у Светској лиги. Тај пораз је могао да нас кошта. Наш циљ је медаља.
Жреб је био беспрекорно организован, а посебан печат су дале заносне руске плесачице и бабушке које су се нашле у великим стакленим «шеширима» уместо куглица. Слободан Милошевић је био задовољан и због противника у групи и због гостопримства домаћина:
- Руси су одлично организовали жреб, што се уосталом и очекује од великих организација. Ми смо заслужено увршртени у носиоце, заједно са Русијом, Италијом и Шпанијом. Добро је што се укрштамо с најлакшом групом, мада треба имати у виду да више нема наивних противника. Сматрам да можемо лакше него што смо навикли да стигнемо до полуфинала.
За Гајића само злато успех
Боричић је оджао говор уочи жреба, у пратњи потпредседника Одбојкашког савеза Русије Валентина Жукова. Затим је говорио и на прес-конференцији после које је дао неколико интервјуа. У центру пажње је био и наш најтрофејнији селектор Зоран Гајић, сада на кормилу руске репрезентације, од кога спортска јавност Русије много очекује. У једном тренутку, на свега пет-шест метара квадратних, изгледало је као да се њих двојица утркују ко ће већи букет микрофона и камера да сакупи.
- Увек говоримо да се у Европи игра најбоља одбојка, упркос томе што је Бразил тренутно најбољи на свету. – казао је Гајић без кога «плави» немају успеха као што су имали с њим. – Тешко је рећи ко је имао среће на жребу, јер има много сличних екипа и свако свакога може да савлада. Ако бих морао да рангирам екипе, рекао бих да носиоци Србија, Русија, Италија и Шпанија чине «прву А» лигу, да су Француска, Пољска и Бугарска «прва Б», али и да малтене нема јаза између њих и осталих селекција. Циљ Русије је златна медаља а све остало било би неуспех.
Европска првенства се играју од 1948, а од 1975. одржавају се сваке друге године. Русија је први пут домаћин.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


