Кошница пуна живота
Мећавник, Мокра Гора – На завршном предавању на 4. Кустендорф фестивалу, одмах после пројекције „Роме” Федерика Фелинија, професор Емир Кустурица је студентима филма из педесетак земаља света поручио: „Људи ће вам открити живот. Ако бежите од људи, ако им не допустите да постану део вашег света и затворите се само у биоскоп, нећете пуно урадити. Живот је најбољи приступ филмској уметности”.
А управо то – живот, буран, интензиван, бучан, свих седам дана и вечери испуњен садржајима, континуираним вредним радом, али и забавом, међусобним интерактивним сусретима филмске младости и филмске зрелости, у опуштеној и крајње неформалној атмосфери, чини фестивал у Дрвенграду, у земљи Србији, уникатним и све значајнијим у свету.
У најкраћем, Кустендорф је кошница пуна живота у којој се „зуји” на многим језицима света, али свако сваког разуме јер деле онај свима заједнички језик – језик филмске уметности, емитујући уз то и љубав, тај пресудни састојак и живота и филма.
У микропростору Дрвенграда, макродогађаји су свакодневна појава. Смењују се из дана у дан филмови и сусрети са Абасом Кијаростамијем, Јитком Немцовом, Ериком Попеом, Јаном Хребејком, Никитом Михалковим, Гаелом Гарсијом Берналом... И брижљиво прате домети студентских филмова. Одмеравају се и квалитети филмских академија у чијој су продукцији они настајали.
Показало се тако да су у овогодишњем фестивалском издању највеће домете достигли студенти из Пољске, да не заостају ни студенти из Србије, а да су продукцијски најраскошнији филмови студената из Шведске и САД. Оно што је красило свих 20 такмичарских студентских филмова јесте изненађујуће висока зрелост приступа важним егзистенцијалистичким темама, квалитет нарације и доследан редитељски израз. Због свега тога и овогодишња селекција Дуње Кустурице, може се сматрати још бољом од прошлогодишње.
Тога су били свесни и млади аутори који од Кустендорфа имају и највише користи. На њему су се осећали као код куће, само што су још овде у прилици да седе за истим столом са најзначајнијим ствараоцима данашњице. „Ево читам текст о Никити Михалкову у новинама, а он пролази поред мене. Човече, невероватно!”, коментар је младог београдског студента (дели при том собу са загребачким колегом), који можда и најбоље илуструје суштину кустендорфског дневног битисања за филмску младост жељну знања, док је изјава француског студента –„Где још то има да ти Гаел Гарсија изведе соло играчку тачку на шанку и заигра у колу са тобом!” – најбоља је илустрација и бурних ноћних провода, који су започињали после сваког концерта из музичког програма фестивала.
На Кустендорф фестивалу било која врста комерцијале је забрањена. Овде нећете видети ниједну једину рекламу на великом екрану нити билборде спонзора. Фестивал се одржава искључиво под покровитељством Министарства за културу Србије које Кустендорфу даје свега 20 милиона динара (буџети београдског Феста и новосадског Синема ситија далеко су већи). То је све што овај фестивал од државе добија. Све остале трошкове покрива Кустуричина продуцентска кућа „Раста”, док трошкове авионског превоза и смештаја многобројних чланова музичких бендова, који су ове године стизали из Француске, САД, Норвешке и Танзаније, сноси српски бенд „Но смокинг оркестра” који од зараде са својих концертних турнеја увек наменски одваја средства и за овај догађај.
Кустендорф, дакле, за мало пара ствара много музике, добрих и веома видљивих резултата, у које се убраја и онај да је слика из Србије свакодневно одлазила у свет (боравиле су тв-екипе из Шведске, Француске, Британије, Ирана, Грчке, Кине, САД, Пољске, Русије...). Највећи бенефит као и претходних година имали су студенти филма, јер им је фестивалским концептом омогућен и сусрет са важним светским продуцентима који најчешће седе у редовима жирија. Захваљујући томе три кустендорфска лауреата из претходних година (Јапанац, Пољак и Италијан) сада снимају и своје прве дугометражне игране филмове.
Овогодишњи председник жирија Винсент Маравал, челник надалеко чувене продуцентско-дистрибутерске куће „Вајлд Банч”, понео је са собом ДВД копије четири студентска филма које ће предати својим европским продуцентским партнерима на састанку који у Паризу има већ у понедељак. Међу њима је и филм „Златна лига” београдског студента Огњена Исаиловића награђеног „Бронзаним јајетом”. Имајући у виду и чињеницу да млади Исаиловић има исти хороскопски знак и подзнак као и Емир Кустурица (овај податак је „ископао” сам професор), свашта се ту још може догодити.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


