Санадер Томпсону дао пола милиона евра да не пева
Од нашег сталног дописника
Загреб – Аустријско правосуђе јуче је одбило жалбу Иве Санадера, па тако до даљег остаје у притвору у Салцбургу, али прави хит у овдашњој јавности јесте откриће да је бивши премијер и лидер ХДЗ-а певачу Марку Перковићу Томпсону исплатио преко пола милиона евра да на предизборним концертима 2007. не пева ни за једну странку.
Виши земаљски суд у Линцу, како је у четвртак саопштено, одбио је Санадерову жалбу на екстрадициони притвор, који ће тако потрајати најмање до 18 марта. Разлог за одбијање жалбе јесте то што и даље постоји опасност од његовог бекства.
Још веће занимање овдашње јавности изазвала је вест која је „процурила” из истраге која се води над ухапшеним бившим шефом царине и главним благајником ХДЗ-а Младеном Баришићем.
Истрага је утврдила да је он новац за потреба владајуће странке и њених челника прикупљао на незаконит начин „исисавањем” из јавних и државних предузећа и рекетирањем богатих предузетника.
Баришић је испричао истражитељима да је по налогу тадашњег премијера и председника ХДЗ-а Иве Санадера подмитио певача Томпсона да 2007. не пева на предизборним концертима.
Како је описао, Баришић је позвао Томпсона у свој кабинет у царини. Сусрет је кратко трајао. Из торбе је извадио 516.000 евра, ставио их пред Томпсона на сто и рекао: „Не тражимо много од тебе. Само да у предизборној кампањи не певаш ни за једну странку. Ово је награда за ту услугу.”
Како је даље описао истражитељима Уреда за сузбијање корупције и организованог криминала (Ускок), Томпсон је мирно спремио новац, поздравио се с Баришићем и брзим корацима напустио његов кабинет.
Баришић тврди да је ову „акцију” смислио лично бивши хрватски премијер, а основни разлог је био то што је сматрао да би Томпсонов наступ у његовој предизборној кампањи сугерисао да је скренуо превише удесно.
Истовремено како је овај контроверзни певач, на чијим концертима се појављују усташки носталгичари, члан Хрватске странке права, Санадер није желео да он наступа ни за ХСП јер је био међу најпопуларнијим певачима на хрватској естради.
Баришић је тада, каже, једини пут приговорио одлуци свог шефа. Али не због суштине, већ му је указао да је износ који треба исплатити Томпсону, по његовој оцени, превелик. На то се Санадер – испричао је Баришић у истрази – уопште није осврнуо, већ му је само наложио да што пре заврши посао с певачем онако како му је рекао.
Из истраге која се у Хрватској води против Санадера појавио се још један податак који илуструје његово понашање на функцији премијера. Предузетник из Макарске Маријан Приморац признао је истражитељима да је 2004. купио први „бе-ем-ве“ за Санадера, који је платио 567.000 евра. Премијер га је користио док му 2007. други ауто исте марке није купио богати предузетник Роберт Јежић.
Приморац је познат хрватској јавности због велике афере, која је, како сада изгледа, „плаћена” управо споменутим скупоценим аутом. Његов син је 2005. осуђен на 2,5 године затвора зато што је својим аутом убио две средњошколке на тротоару у Макарској, а ионако минимална казна затим је смањена на две године. Овакав епилог изазвао је тако велико огорчење у Макарској, па се породица Приморац иселила из тог града.
Р. Арсенић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


