Француске и немачке нуклеарке
Неке ствари ми се у Француској не допадају. Рецимо, у париским кафанама столови су попут сардина збијени један уз други. Не можете нормално разговарати на француском а да вас притом сусед не слуша. Напери своје уво и чека шта ћете рећи. Од тога о чему причате зависи у којем смеру ће му се колутати очи. А о мимици лица да се и не говори.
Рачуница је једноставна:што више столова у кафани, зарада газде тим већа. На кафанскаве-цеа не треба трошити речи. То је заиста прича за себе. Сто пута се зажелим истинског комфора у кафанама на Балкану. У Београду, Сарајеву, Скопљу, Атини...
И у париском метроу је иста ствар. Не можеш нормално сести, а камоли ставити ногу преко ноге. Све је некако смишљено и тако направљено науштрб комфора. Ипак, оно што ми се у овој земљи најмање свиђа јесу – нуклеарке. А има их, богами, 58. Од тих бројних нуклеарних централа 34 су старе више од три деценије.
Ваљда се неће баш овде, у Француској, догодити „европска Фукушима”? Французи радо заподену разговор о свакој теми. Осим о нуклеаркама. Мада скоро уопште нису информисани о раду својих нуклеарки ипак имају поверења у оно што им се на ту тему и према потреби сервира – „с врха”. Да ли би Париз био оно по чему је светски познат „град светлости” да није француских нуклеарки? Париз се, дословно, купа у светлости. И у становима, нарочито у новоградњама, централно грејање увелико узмиче пред радијаторима на струју. „Хвала” радијаторима на електрику. Топло је док су упаљени, чим их искључите топлота нестане.
Овде занемарујем двомесечну папрену фактуру француског ЕДФ-а за потрошену струју у зимском периоду. Француски председник Никола Саркози оградио се ових дана од немачког напуштања нуклеарки. Он инсистира на „хладној глави” у вођењу нације потврдивши да му није ни на крај памети да коментарише став званичног Берлина. „Одлука канцеларке Ангеле Меркел? Немам намеру да је критикујем. Француска има довољно својих проблема”, изјавио је Саркози.Ако Немачка заустави своје нуклеарке (девет их је већ затворено) очигледно би их требалонечим надоместити. У том случају Француска ће бити кандидат да Немцима продаје струју. Са гледишта надметања, то ће за Французе бити врло повољна ситуација.
„Нисам изабран да бих уништио француске нуклеарне централе које, осим струје, омогућавају и отварање великог броја радних места. За здравље француске економије нуклеарке су од посебног значаја”, подвукао је француски председник. Немци поседују 17 нуклеарки, Шпанци осам. И Француска и Немачка и Шпанија су на недавној седници Европског савета изразиле спремност да затворе оне нуклеарке које не прођууспешнонајригорозније тестове.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


