Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

МРЖЊА НАС ЈЕ ОДРЖАЛА

Пре два уторка на овом месту рекао сам да нас чека ретко прљава предизборна кампања и за мање од две седмице "пророчанство" се више него испунило. А ово је, разуме се, тек почетак. Али, руку на срце, овога пута и у овој ствари заиста није било тешко бити пророк. Чудо би било да је случајно било другачије.

Једни из интереса, други у самоодбрани, трећи из глупости, а неки из чистог задовољства – неки људи напросто воле да мрзе – но, све у свему, нико није остао имун на искушење. Оних неколико недеља каквог-таквог уставног и предреферендумског затишја изгледа да су толико тешко пали и политичарима, странкама и медијима (збуњени су, богме, били и грађани, а поједини домаћи и страни аналитичари већ су почели гласно да страхују за судбину плурализма и парламентарне демократије у Србији), тако да сви као да су једва дочекали да се, ето, одради некако и тај устав, па да се поново вратимо омиљеном спорту, похватамо се за гуше и побијемо као људи.

Неки, богме, нису ни престајали. Челници "антиуставне" коалиције ЛДП-а, ЛСВ-а, Жарка Кораћа, Владана Батића и Наташе Мићић нипошто нису желели да губе драгоцено време на те уставне трице и кучине и макар за тренутак се нађу на истој страни с мрским противницима – чак и по цену останка на снази мрског им "Милошевићевог устава". Али немојте мислити да су због те очигледне глупости и неодговорности "чедисти" били или ће на било који начин бити кажњени. Напротив. Њихови симпатизери не само да им нису замерили, него су их у првим постреферендумским данима лансирали преко границе скупштинског цензуса, са реалним шансама да – уколико само издрже још који дан и некако "преживе" Багзијево сведочење – ту и остану.

Ако неко има дилему или икакве сумње око тога шта је главни покретач и мотив ове коалиције нека само направи један мали мисаони експеримент и помисли како би, да се којим случајем усудио да наступа самостално, на изборима прошао толерантни Расим Љајић са својом листом и "Коалицијом за толеранцију". Споља гледано, све је ту, исто или слично као и код ,,чедиста" – заштита мањина, мултикултурализам, сарадња са Хашким трибуналом, залагање за толеранцију и евроатлантске интеграције... Али нема довољно агресије и нема јасне најаве обрачуна са политичким противницима и "српским националистима". Другим речима, нема довољно мржње према "непријатељима толеранције" и зато је Љајић, за разлику од својих бивших политичких пријатеља, остао и без гласача и без спољне подршке, и био осуђен на политичку маргинализацију.

Ово шаролико јато екстремних "реформских талибана" окупљених око Чедомира Јовановића апсолутни је шампион политичке мржње у данашњој Србији, истиснувши са првог места чак и у том погледу до сада годинама неприкосновене радикале. Али ни остали нипошто нису за потцењивање. ДС, Г17 и СПО, разуме се, мрзе социјалисте и радикале. Радикали, природно, мрзе демократе, аутономаше и остале стварне или набеђене "националне издајнике". Чеда Јовановић и дружина напросто мрзе све оне који нису они – и који не обожавају Чеду. Али у тој палети дивље страсти и ирационалне мржње, Коштуница код ЛДП-а ипак заузима почасно место. Што се ДСС-а тиче, они су у читавој овој причи малчице хендикепирани, с обзиром на то да им централни положај на политичкој сцени и "саборни" карактер њихове народњачке политике напросто не омогућавају да у довољној мери стимулишу пљувачне жлезде својих симпатизера и активиста. Срећом, ту су Марти Ахтисари, НАТО и Америка као добродошли супститут за испољавање свега онога, од негативних емоција до потиснуте агресије, што је из различитих разлога де-ес-есовцима ускраћено, односно табуизирано на домаћој политичкој сцени.

Иако су, дакле, сви обећали да ће "водити позитивне кампање", истицати предности својих програма и својих решења, јасно је да ће главни адут практично свих актера у овој изборној трци бити указивање на афере, мане и пропусте других. Сви они, заправо, добро знају, или макар слуте, да њихова лица, програми и сулуда обећања нису више довољан магнет за бирачко тело и да се, у принципу, обични људи – не рачунајући, разуме се, ону армију страначких активиста и профитера – све мање примају и лепе на њихове приче. Зато се из ормара ваде старе идеолошке одоре, круне и лешеви и зато заједнички именитељ и кључна парола готово свих кампања, али парола коју нећете видети ни на једном плакату нити билборду, гласи отприлике овако: "Погледајте их само шта раде и видите на шта личе! Нећете ваљда гласати за њих?" То питање је уједно и закључак овог текста.

Главни уредник часописа ,,Нова српска политичка мисао"
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.