Српски пантеон
Сваки народ има своје славне претке. И самом Исусу Христу претходио је Јован Крститељ, упамћен као Јован Претеча.
Србија се дичи множином умних глава у својој прошлости. (Завирите само у дванаестокњижје „Живот и дело српских научника”, САНУ). Али изнад свих уздижу се четворица, као четворолист детелине која предсказује срећу: Руђер Бошковић, Никола Тесла, Михајло Пупин и Милутин Миланковић. (По реду рађања.)
Која их земља и који народ не би пожелео у својим повесницама?
Американци се горде тиме што су Николу Теслу и Михајла Пупина уписали у своје држављанство, иако обојица никада нису заборавили да подсете на српске корене.
Милутин Миланковић се из Аустроугарске доселио у Србију. Земљу својих предака, коју је широм света прославио. Руђер Бошковић је по оцу Србин (и мајци Италијан).
Упитате ли упућене чиме су дотична четворица задужили човечанство, нећете властитим ушима поверовати слушајући бујице хвалоспева.
Руђера Бошковића нобеловац Лион Ледерман сврстава међу највеће физичаре свих времена, од Демокрита до наших дана. По Николи Тесли је названа једна од најпознатијих мерних јединица (за магнетску индукцију), што је више од нобеловског одличја. (Такву почаст доживела су тек шеснаесторица научника у целом свету).
Михајла Пупина сматрају једним од незаобилазних утемељивача телекомуникација, а Милутина Миланковића оцем теорије осунчавања која боље него икоја објашњава климатска колебања (па и најновије отопљење).
Зар ови дични великани нашег рода (и порода) нису завредили достојну захвалницу?
Јесу. Зато предлажем да им подигнемо споменике у Студентском парку у Београду, преко пута Велике школе, одакле је пре више од два столећа потекло врело српске учености. Нека с Вуком Стефановићем Караџићем и Доситејем Обрадовићем буду вечно исходиште и средиште будућег Српског пантеона под ведрим небом!
Јесте ли сагласни?
Станко Стојиљковић
(Из додатка НИТ - број 3)
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


