Усташки логор Јасеновац у оку олује
ТЕМА ДАНА
Од 1994. наовамо Стјепан Месић у Хрватској слови као политичар који често и радо даје изјаве антифашистичког карактера. Тако је 27. новембра 2006. и оценио нову сталну поставку Меморијалног музеја Спомен-подручја Јасеновац.
Подсетимо, Месић је казао да "у новој поставци треба да важи један закон, а то је закон истине", односно да ,,није довољно приказан ужас који се тамо догађао", и да ,,овај музеј не сме само да илуструје почињене злочине, него о њима мора целовито и поштено да информише".
,,Интернешенел хералд трибјун" пренео је и његово упозорење да су на рок-концертима у Загребу ,,млади људи подстицани да певају песме о кољачима усташког режима, чак и о команданту Јасеновца", и да их треба ,,сачувати" од таквих злоупотреба.
Иначе, реакције на поставку су биле бурне. Најснажније су одјекнуле критике чланице Савета Јулијане Кош, представнице Јеврејске општине Загреб, и Ефраима Зурофа, директора Центра ,,Симон Визентал’’ из Јерусалима.
,,Усташе би биле задовољне поставком’’, гневно је коментарисала Кошова. ,,То је скандал и срамота. Међу 136 редака текста о жртвама нема ниједног који није увредљив за жртве. Јасеновац се назива радним логором, пише да је међу притвореницима било проститутки и криминалаца, што је страшно."
,,Нека млада особа која уђе овде неће схватити како је настала НДХ и зашто се усмерила на ове људе", био је први коментар Ефраима Зурофа, изнет у ,,Интернешенел хералд трибјуну", а после неколико дана огласио се и ауторским текстом у ,,Глобусу" који је пренела и ,,Политика’’.
,,На моје запрепашћење", написао је Зуроф, ,,овде није приказана ни једна једина фотографија ниједног заповедника логора или било којег од главних злочинаца", као да није било ,,ниједног елемента личне одговорности за геноцид над Србима и Ромима, холокауст над Јеврејима и за убијање хрватских антифашиста. Ако постоји лекција коју сви треба да науче о злочинима у Јасеновцу, то је управо она о личној одговорности."
Зурофа је све подсетило ,,на покушаје Фрање Туђмана да претвори Јасеновац у национални олтар за све Хрвате – жртве и починиоце злочина".
,,Велики је проблем ако покушате да их уједините и то на месту где су људи већином убијани зато што су Срби, Јевреји или Роми", констатовао је Зуроф.
Подсетимо да је само недељу дана после свечаног отварања те поставке, у атмосфери створеној изреченим негативним оценама, ауторка поставке Наташа Матаушић поднела оставку на место председнице Управног већа Спомен-подручја Јасеновац.
,,Више не желим да учествујем у расправама и препуцавањима и политизацији која је понекад прелазила ниво доброг укуса", саопштила је Матаушићева, наглашавајући: ,,Никад нисам имала никакве примисли да неког вређам, да минимизирам или релативизујем жртве. Истраживању холокауста и геноцида посветила сам добар део свог живота. Апсолутно сам спремна на критике, али не за то да ме неко на крају свега испљује и малтене прогласи усташом, што је изван сваке памети."
Насупрот критици Јулијане Кош, рабин Котел да Дон рекао је да се осећају страхоте кроз које су прошли логораши, а и представник ромске заједнице Надир Дедић истакао је да је задовољан оним што је видео.
Речи Јулијане Кош прокоментарисао је и др Иво Голдстеин, тврдећи да се њима денунцира држава и да нема основа за оно што Кошова говори, као и да је њена изјава ,,у служби сукоба унутар жидовске заједнице у Хрватској".
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


