Децембарска примања увећалa тринаеста платa
Највише разлога да славе у првим данима ове године у главном граду имали су становници Врачара јер су, према подацима Републичког завода за статистику, добили највеће просечне плате у престоници.
Са децембарском нето зарадом од 63.807 динара постали су шампиони у статистици престоничких примања, надмашивши чак и Новобеограђане који, као по правилу, углавном освајају ту титулу.
Први иза њих по висини зарада нашли су се житељи Старог града са децембарском платом од 62.964 динара, док су становници Новог Београда морали да се „утеше” трећим местом и просечним нето примањима од 61.613 динара.
Најмањи „берићет” био је у Сопоту где је зарада била 2,4 пута мања од врачарске. Морали су Сопоћани да се задовоље са просечних 26.834 динара. Једино што може да их бар донекле утеши јесте чињеница да је градски просек у примањима за 10.092 динара надмашио онај у Србији, који износи 43.887 динара. Децембарске плате у односу на новембар у Београду су „скочиле” за 13,9 одсто.
Од 17 београдских општина, у осам је премашен месечни градски просек у примањима који износи 53.979 динара. Али, потрошачка корпа и даље надмашује овај просек и то за 1.679 динара.
То значи да од децембарске плате основне животне намирнице којима ће напунити корпу неопходну да четворочлана породица „изгура” месец могу купити у само шест општина – Врачару, Старом граду, Новом Београду, Земуну, Савском венцу и у Сурчину.
Стручњаци упозоравају да ипак треба бити опрезан у „расипању” кућног буџета јер скок децембарских плата од 13,9 одсто (у Србији 14,4 одсто) може заварати новчаник. Старо је правило, кажу, да су децембарске, а понекад и јунске, зараде веће. У „срећним” фирмама због исплате такозване 13. плате или регреса, а у већини српских предузећа због исплате заосталих примања.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


