Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Погинула 24 војника САД

Погинула 24 војника САД
Свакодневна сцена у Багдаду (Фото АФП)

Од нашег сталног дописника
ВАШИНГТОН, 21. јануара – У Ираку су јуче погинула још 24 америчка војника што је, уједно, овде додатно распламсало неслагања око тек почете примене нове стратегије председника Џорџа Буша на том фронту. Док се по том новом плану појачања суперсиле групишу у Багдаду, губици јој се повећавају – на другим поприштима.
Са 24 жртве, јучерашња субота је била трећи најсмртоноснији дан по Американце од почетка њихове инвазије у марту 2003. на Ирак и најубиственији у последње безмало две године, прецизира се. Кобнији по њих били су, наводи се, само 26. јануар 2005. са 37 и "трећи дан инвазије" са 28 мртвих.

Највише америчких живота, дванаест, јуче је однео пад хеликоптера "блек хоук", у провинцији Дијала, северно од Багдада. Док овдашњи представници спроводе истрагу, ирачки органи тврде да је летелица оборена пројектилима испаљеним са земље. Још по пет војника САД је убијено, извештава се, приликом напада "нерегуларне милиције" у Кербали, југозападно од Багдада, и у западној провинцији Анбар, а двојица су погинула од експлозија бомбе и мине, у другим крајевима Ирака…

Најновија страдања Американаца сугеришу да им је положај у Ираку све тежи и да су на мети обеју међусобно зараћених верских група. Хеликоптер је, наиме, срушен у области махом настањеној сунитима који чине већинско становништво и у Анбару, док је Кербала светилиште шиита.

Вашингтонски стратези управо се највише прибојавају ситуација налик садашњим – да се  њихове трупе нађу између две ватре и да више не знају ко им је пријатељ, а ко непријатељ. Збивања, међутим, иду баш у том нежељеном им правцу: Американце сунити сматрају кривима за губљење свог дуго доминирајућег положаја, док их најмилитантнији шиити виде као препреку за пуно остваривање своје власти, па и за мере одмазде према верском крилу чији је припадник био свргнути и недавно погубљени Садам Хусеин.

Један од главних циљева новог Бушовог плана је – сређивање ситуације у Багдаду, како би се учврстила централна, махом шиитска власт. Истовремено је од премијера Нурија Ал Маликија одавде затражено да се његове трупе ангажују и више и непристрасније, тако да се у садејству са америчким снагама – обрачунају са свим, па и шиитским, нерегуларним наоружаним групама у чијим акцијама страдају масе недужних грађана.

У Вашингтону су, уједно, повећане сумње у вољу и моћ Ал Маликија да успостави тражено му национално јединство. Остаје да се види да ли ће се ситуација променити предвиђеним доласком у Багдад око 17.000 додатних америчких војника, од којих се првих 3.200 тамо већ распоређује…

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.