Четвртак, 09.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Земља контраста

Земља контраста
Бункери на путу ка главном граду

У децембру 2006. године имала сам прилику два пута службено да боравим у Албанији. Први пут са мањом привредном делегацијом региона Ужице у сусрету са албанским привредницима у Тирани, а други пут у Драчу у хотелу "Вила Белведере".

Општи утисак је да је Албанија земља контраста у којој је наслеђе прошлости изложено утицајима савременог доба. При уласку у Албанију из Црне Горе на путу према Тирани, коловоз је у веома лошем стању, а са обе стране се могу видети бункери као сведоци не тако давне прошлости ове земље.

У самој Тирани има доста кружних токова и велика је гужва у саобраћају који се одвија широким булеварима. Смењују се грађевински објекти из доба социјализма и модерне грађевине као што је Европски трговински центар или хотел "Шератон". Стамбени објекти су декорисани живим бојама као супротност сивој и безличној архитектури социјализма.

Слично је и у Драчу до кога се од Тиране аутопутем стиже за око пола сата. Плажа је дуга и песковита. Поред плаже нижу се један до другог новоизграђени модерни смештајни објекти, а у самом Драчу је велики број ресторана и хотела у италијанском стилу и са медитеранском храном на менију.

Проблем у целој Албанији је оскудица у електричној енергији, па сви важнији објекти и хотели имају генераторе. Доста је у употреби италијански језик, а људи су срдачни и отворени.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.