Генерал и ЦИА пред судом у Милану
Бивши шеф италијанске војне обавештајне службе Николо Полари појавио се јуче пред судом у Милану да би се суочио са оптужбама да је одговоран за отмицу имама Абу Омара 2003. године. Према наводима тужилаштва, генерал Полари, његови подређени и агенти ЦИА су усред Милана отели осумњиченог терористу Абу Омара, који је потом завршио у Египту где је, по сопственим тврдњама, мучен.
Италијанско тужилаштво од суда захтева да казни и 26 Американаца, радника Централне обавештајне агенције (ЦИА), за које постоје докази да су умешани у отмицу овог италијанског држављанина. Случај је у прелиминарној фази, што значи да судије могу да одбаце захтев тужилаштва, али ако га прихвате био би то први случај да се суди за праксу ЦИА названу "ванредно пребацивање". Европски парламент је пре неколико дана усвојио извештај у којем се наводи да је ЦИА тако, преко територије Европске уније, и уз знање многих влада, отимала и превозила осумњичене за тероризам, који су у неким случајевима завршавали у земљама у којима су мучени.
Сам Абу Омар отет је 17. фебруара 2003. године због сумње да је повезан са терористима, а према последњим подацима и даље се налази у затвору у Египту, где је осуђен као припадник забрањене исламистичке групе. Занимљиво је да је Абу Омар и раније киднапован, и то 1995. док је живео у Албанији. Тада су га албански обавештајци предали у руке ЦИА, која је наводно желела да га искористи као доушника.
Судбина Абу Омара је на још један чудан начин повезана са Балканом. Уредник конзервативног дневног листа "Либеро" Ренато Фарина, оптужен за саучесништво у отмици, признао је тужиоцима да је радио за војну обавештајну службу (Сисми) и да је своју шпијунску каријеру почео крајем деведесетих у Србији, као дописник листа "Ђорнале". "Био сам посредник између италијанске владе и председника Србије Милошевића", рекао је Фарина, који је носио шпијунско име "Бреза". "Пуно радно време" у Сисмију новинар је заслужио 2004. године, после разговора са генералом Поларијем. "Причали смо пет или шест сати. После тога... изгледало ми је као да сам се заљубио у Поларија", изјавио је Ренато Фарина, према препису његовог признања који је поднет суду у Милану.
За своје услуге новинар је добио око 30.000 евра, али и бесплатне карте за прошлогодишње Светско првенство у фудбалу. Све је то радио, објаснио је, "као патриота и одани католик" у страху од "четвртог светског рата, који је почео Осама бин Ладен". Није грешка – рекао је "четвртог", не трећег светског рата. Новац који је добио, тврди, дао је у добротворне сврхе, а нешто је просто оставио у једној римској базилици. Тужиоци су на основу Фарининог признања открили стан у Риму који је користила војна служба, а у њему на хиљаде досијеа људи које је Сисми обележио као "унутрашње непријатеље" – бизнисмена, новинара, политичара, судија, тужилаца...
Јуче су на суђењу у Милану заступници бившег шефа Сисмија (генерал је смењен у новембру прошле године, званично "због реорганизације службе") поднели захтев да се процес обустави. Постоје докази да Николо Полари није умешан у злочин и да се противио наредбама да се крши закон, рекли су адвокати. Ти докази су државна тајна, објаснили су и додали да ће, ако до суђења ипак дође, за сведоке позвати и Романа Продија и Силвија Берлусконија, садашњег и бившег премијера Италије. Полари није морао да дође на прелиминарно саслушање, али је ипак одлучио да се појави пред судијама.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


