„Дух колевке” за јубилеј
Сценским приказом под називом „Валови Мораве”, Друштво за чување, неговање и заштиту културне традиције народа „Рад” свечано је обележило у Великој дворани „Сава центра” 35 година постојања.
Програм је био подељен у три целине – „Дух колевке”, „Сновиђење” и „Васкрсење”, којим је народним ношњама и инструментима, рецитовањем, певањем, игром и глумом представљено културно стваралаштво из преткосовског, косовског и покосовског циклуса, као и епохе од 1804. године и касније. Публика је чула бројне песме које су до сада веома ретко извођена са таквом аутентичношћу – глумци су на сцени у улогама Тодора од Сталаћа и љубе Јелице представили „Погибију војводе Пријезде”, епски спев „Кнежева вечера” казиван је уз гусле, певане су „Ој, Љубиње”, „Филизо Моме”, „Славуј пиле, не пој рано”…
У програму су, поред чланова друштва, учествовали и припадници удружења Српског витешког борења, песник Добрица Ерић, гуслар Вукојица Сандић, гајдаш Алекса Ристески, рецитатори, вокални солисти...
Друштво „Рад” осмишљено је као чувар културне традиције са репертоаром песама и игара углавном сакупљених истраживачким радом кореографа Братомира Лачковића. „Рад” је носилац више од 280 признања за аутентичност кореографија, музичких аранжмана, солиста певача, свирача и за истраживачки рад.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


