Стефановић: План за КиМ у изради
БЕОГРАД – Председник Скупштине Србије Небојша Стефановић изјавио је да је план за Косово и Метохију у изради и да је важно да се постигне најшири могући консензус око свих могућих тачака о којима ће се преговарати у будућем процесу.
„Мислим да је намера председника (Србије Томислава Николића) да направи што шири консензус, и на политичкој, и на друштвеној сцени Србије”, рекао је Стефановић у интервјуу листу „Јединство"
Према његовим речима, тако ће се омогућити да сви знају о чему се ради, да сви знају шта је платформа и да сви дају свој допринос како би та платформа била што боља.
„Не могу улазити у детаље, пошто је план у изради и платформа није постигнута” рекао је Стефановић и додао да су садашњи оквири Устав Србије, Резолуција 1244. Он је навео и да је једна од идеја коју ће наша страна заступати да се УН укључе у преговоре и подсетио да је то и председник Николић јасно истакао, оцењујући да би учешће УН заједно са улогом коју имају други међународни фактори дало позитиван допринос олакшавању преговора у овој фази.
„Нико не очекује да ће преговори бити лаки нити да ће то за Србију бити нешто лагодно и пријатно. Али, то је процес у који Србија мора да уђе”, рекао је Стефановић
Према његовим речима, потребно је да се заузму јасни правци деловања и да грађани Србије више никада немају дилему шта је ко потписао и шта то значи за људе.
„Србија поштује Резолуцију 1244 УН која дефинише наш оквир и омогућава да ми заузимамо одређене ставове и да их бранимо пред међународним институцијама. Захваљујући томе данас се не може говорити о независном Косову и никада не може бити независно без одлуке УН за коју не постоји политичка воља” истакао је Стефановић.
На питање да ли се може очекивати да Србија до краја године добије датум за отпочињање преговора са ЕУ он је рекао да је то један од најзначајнијих спољнополитичких циљева Србије.
„Постизање договора о датуму преговора са ЕУ је први приоритет. Наш план је да у наредних годину дана тај циљ буде остварен. Наравно, то подразумева и постизање одређених стандарда у смислу доношења закона и процедура које ЕУ тражи од нас. При свему томе неопходно је водити рачуна о нашим националним интересима. Јер, пре свега, наш интерес су грађани Србије” закључио је Стефановић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


