"Купром" није прошао код куће
Од нашег дописника
Букурешт, 19. марта – У Румунији се на куповину РТБ Бор од стране овдашње приватне компаније "Купром" гледа са великим интересовањем. Медији су тај "лов на највећу румунску инвестицију у иностранству" ("Газета финанчијара") пратили већ више месеци. Наравно, основу и смер информација пружали су сами власници "Купрома", који наглашавају своје "јаке" везе са Дојче банком и познатом финансијском кућом "Мерил Линч", од којих се надају да ће и добити кредит за исплату Бора у вредности од 600 милиона долара. Сам "Купром" нема тих пара. Уосталом, он ће као гаранцију за добијени кредит заложити и тек преузети део имовине РТБ Бор.
Али, провлачиле су се и информације из којих се могло закључити да оно што "пролази" у Србији, не "произлази" у Румунији.
Примерице, румунска држава, у чијим се рукама још налазе два позната рудника бакра – "Молдомин" (из Нове Молдаве, на обали Дунава, преко пута Србије) и "Купрумин" (из Абруда) – није прихватила понуду "Купрома" за преузимање тих рудника бакарне рудаче за 150 милиона долара. Као што се зна "Купром" не располаже својим рудницима. Разлог за одбијање понуде лежао је о томе што држава није прихватила финансијске гаранције "Купрома", који је, по речима потпредседника компаније Хорија Питулеа, потребних 150 милиона долара хтео да "набави" преко "банкарских кредита и лизинга". Дакле, да се ослони на туђе паре помоћу "финансијског инжињеринга".
А ово се дешавало баш у време када је "Купром" потписивао уговор са српским властима о куповини Бора, где се радило о знатно већим парама.
Из сличних разлога румунске власти одбациле су и понуду "Купрома" да за 13 милиона долара откупи познату крајовску фабрику "Електропутере". До одбијања понуде дошло је иако је "Купром" пристао да на себе преузме и дуг "Електропутере" од чак 22 милиона долара.
По свему судећи, овде се мало верује у пословни бонитет "Купрома" потребан за позамашније трансакције. Јер, румунска држава се у више махова опекла у свом пословању са онима који се служе рискантним финансијским конструкцијама.
Око продора "Купрома" у Србију овде се могу запазити и други призвуци као, на пример: добро је што се "наш" капитал приближава "нашим људима" у дијаспори. Мисли се на Влахе у долини Тимока, које многи овде уврштавају у Румуне. При томе се додаје да "нешто слично и Мађари раде са нама". То јест да масовно убацују свој капитал у румунску Трансилванију, где постоји велика концентрација мађарског (мањинског) живља.Чује се и мишљење да потез "Купрома" у Србији одговара ширим румунским намерама у региону. Тако букурештанска "Газета финанчијара" оцењује да "млади и веома енергични власници Купрома", бивши банкари и адвокати, који су буквално ни из чега створили "изненађујуће уносни холдинг" (на основу куповине две пропале домаће државне фабрике бакра – топионице и рафинерије у Баја Маре и ваљаонице у Залауу), "хоће да остваре једну југоисточноевропску империју бакра".
Ипак, у Букурешту се тврди да се све дешава у духу и према правилима "европске" тржишне привреде.
Милан Петровић
-----------------------------------------------------------
Синдикалци РТБ Бор са Бубалом и Наумовим
Од изузетне је важности да се процес приватизације Рударско-топионичарског басена (РТБ) Бор оконча до краја и Агенција за приватизацију стриктно ће пратити извршење свих уговорних обавеза купца, закључено је на јучерашњем састанку у Министарству привреде.
Како је саопштено из Министарства, то се посебно односи на питања која се тичу купопродајне цене, обавезних инвестиција и спровођења социјалног програма који су усвојили репрезентативни синдикати РТБ Бор. Састанак "о процесу приватизације РТБ Бор, који је изазвао велику пажњу међу запосленима и грађанима Бора", одржан је на захтев Самосталног синдиката металаца Србије РТБ Бор.
На састанку су представницима Синдиката разјашњене све тражене тачке уговора о продаји имовине РТБ Бор, а због кратког времена и законских ограничења договорено је да комплетан уговор о продаји имовине РТБ Бор представници Синдиката могу од данас прегледати у Агенцији за приватизацију и разјаснити евентуалне нејасноће.
ТанјугПодели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


