Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

"Црногорци" чекају премијера

"Црногорци" чекају премијера
Са једног од протеста власника "црногорских" аутомобила (Фото П. Павловић)

Власници аутомобила са црногорским регистарским таблицама ових дана помно прате договоре о саставу нове владе Србије. Без обзира на политичку опредељеност, сваки од њих бар потајно прижељкује Ђелића за премијера, због обећања датог уочи избора - Ђелић је наиме предложио да се омогући пререгистрација ових возила, уз плаћање накнаде држави од 500 евра. Сума није мала, али кад се узме у обзир да идеја министра Велимира Илића о пререгистрацији уз таксу од 300 евра у прошлој влади није имала прођу, добро је и овако.

Пререгистрацији се најжешће противе бивши министар финансија Млађан Динкић, као и Министарство за економске односе са иностранством, будући да су се царине и порези за регистрацију ових возила слили у црногорску касу. Узбунили су се и синдикати крагујевачке "Заставе", који су једногласно указали да велики број "црногораца" не испуњава еколошке, "евро 3", стандарде? Већина возила са црногорским таблицама у Србији је стара у просеку по десетак година, али је многима и то боље од "југа".

Према речима Драгана Рауша из Ауто мото савеза Србије, грађани Србије који управљају возилима регистрованим на држављане Црне Горе константно крше закон.

- Данас се аутомобили са црногорским таблицама третирају као страна возила. Закон јасно забрањује грађанима Србије управљање возилима са страним регистарским ознакама, па и са овлашћењем власника ових аутомобила - каже Рауш. Ипак, за разлику од "правих" странаца, власници "црногораца" ипак могу преко заједнице осигурања да наплате штету у случају судара.

- Формално правно, иако се аутомобили и возачи од распада државне заједнице налазе у прекршају, царина и полиција их не кажњавају. Зашто, то је сасвим друго питање - рекао је Рауш, наглашавајући да је АМСС после одвајања Црне Горе престао да издаје возачима "црногораца" међународне возачке дозволе.

Продужили регистрације

Прва мера коју су по распаду државне заједнице СЦГ на својој кожи осетили власници ових аутомобила је поскупљење путарине за око 40 одсто. Иако вожња ових аутомобила никада није била забрањена на путевима Србије, полиција и данас ужива у заустављању "црногораца" због провере.

- Знате ли да сте направили царински прекршај - обично ће полицајци прво рећи. И више прекршај неће споменути. Онда ће вам тражити саобраћајну дозволу, полису осигурања, царинску декларацију, копију личне карте власника возила и његово овлашћење. Уколико вам фали неки од ових папира, прегањање се обично наставља.

- Многима је у претходним распадима државе остајало неупоредиво више него што је разлика у царини за мој аутомобил стар десет година. Мада наши стручњаци упозоравају да та возила угрожавају и безбедност саобраћаја на путевима Србије, возачи знају да се српски возни парк подмладио појавом "црногораца". Да се не заваравамо, зна се ко данас у Србији може да купи возило које испуњава "евро 3" стандарде - казао је Јован М. из Београда, добар познавалац ситуације са "црногорским" возилима и редовни учесник досадашњих протеста власника ових аутомобила.

- Већина власника "црногораца" је крајем прошле и почетком ове године без проблема продужила регистрацију. То се обично ради преко црногорских агенција, које ту услугу наплаћују од 250 евра па навише. Све обично буде готово за неколико дана и потпуно је легално - казао је Јован.

Таксе по кубикажи

Наш саговорник подржава решење проблема које је прошле године представило Удружење власника аутомобила са црногорским таблицама. По овом предлогу, такса за пререгистрацију зависила би од кубикаже мотора и старости аутомобила, а кретала би се од 8 до 22 динара по кубику. Овај предлог односи се на возила купљена у Црној Гори пре референдума.

- Имам оверен уговор о купопродаји аутомобила са бившим власником из Црне Горе, склопљен почетком прошле године, у складу са законима који су тада важили у СЦГ.

Прошло је десет месеци од распада бивше државе. Или је Министарство финансија Србије кршило закон и није спроводило царинску политику, или је вожња са овлашћењем била легална, а данас неко покушава да то представи као лоповлук. У оваквим ситуацијама пракса је да се одреди рок до ког се возила могу без икаквих препрека пререгистровати, као што је већ учињено за возила са Косова и Метохије - рекао је наш саговорник.

Иако је судбина возила регистрованих на грађане Црне Горе неизвесна, ова возила су преплавила поједине градове Србије. Претпоставља се да их само у Београду има око 30.000, а у целој Србији близу 70.000. Драстични су примери градова који се налазе уз границу са Црном Гором, попут Прибоја, где возила са домаћим таблицама има неупоредиво мање него "црногораца".

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.