Недеља, 19.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Овде и тамо, године колективне мигрене

Овде и тамо, године колективне мигрене
Мирољуб Албијанић, Бошко Јакшић и Светислав Басара (Фото Ж. Јовановић)

Књига Бошка Јакшића „Овде и тамо, године колективне мигрене” представљена је синоћ на Сајму књига,у присуству бројних колега и личности из јавног живота. Колумниста и уредник Спољнополитичке рубрике листа „Политика” сабрао је овој књизи, која је објављена у издању Завода за уџбенике из Београда, избор од својих 330 текстова објављених у претходних шест година у нашем листу.

На промоцији је говорио писац Светислав Басара који је нагласио да постоји неколико новинара у овој земљи чије колумне с нестрпљењем очекује, додајући да му је недеља резервисана за колумне Бошка Јакшића, који га у тај недељни дан разгали, улије му мало оптимизма, али и долије дозу песимизма.

–Текстови у овој књизи показују историју једног радосног срљања у несрећу. Минуциозно, али не и малициозно, за разлику од многих овдашњих колумниста –рекао је Басара, називајући Јакшића једним од најлуциднијих хроничара и критичара Србије. Он је додао да Јакшићеве колумне представљају позив на рационалност и својеврсни вапај из пустиње, напомињући да можда треба да будемо задовољни што јошувек може да се чује тај ретки и неострашћени глас разума.

Директор Завода за уџбенике Милољуб Албијанић подсетио је да је Бошко Јакшић био извештач бројних међународних скупова, новинар стипендиста у Вашингтону, дописник „Политике” из Каира и Рима, новинар који је интервјуисао Индиру Ганди, Јасера Арафата и Леха Валенсу, и додао да у његовим колумнама о питањима унутрашње политике, Косову, темама корупције и криминала, или Србије да уђе у ЕУ критике никада није мањкало, те да се књига нашла у издању Завода за уџбенике чија је мисија да младе људе, између осталог, учи да мисле својом главом.

Аутор књиге је захвалио листу „Политика” у којој је, како је рекао, имао слободу да га нико од уредника не пита унапред о чему ће да пише, нити му скраћује текстове.

Јакшић је нагласио да су колумне подељене на овде – теме које се тичу нас, и тамо – оне које се тичу света, додајући да живимо у земљи која је претерано опседнута самом собом, и коју мало занима свет, па чак и Европска унија којој толико стремимо.

– Често ми кажу да сам храбар, али ако је храброст објавити оно што многи људе мисле, питам се у каквом то друштву и с каквим слободама ми живимо.

–Јакшић је рекао да је књигом задовољан, али у исто време разочаран јер би текстови које је написао пре неколико година могли, без промене, и данас да буду објављени. То је тужно,али и опомињуће сведочанство, не зато што сам ја био визионар, већ зато што се у овој земљи мало тога променило –рекао је аутор.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.