Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Хипократ” са лисицама

„Хипократ” са лисицама

„Нећу толерисати никакав облик корупције. Неке управе болница су се понашале попут пијаних милијардера, а биле су заштићене као лички медведи. Корупција је карактерна особина, особина човека, никако професије.”

Ово је порука министра здравља Хрватске после полицијске акције „Хипократ” у којој је приведено 50 лекара опште медицине и 27 теренских посредника фармацеутске компаније „Фармал”.

Многи прижељкују овакву јасну реченицу и од наше министарке здравља, јер је нису чули ни од једног од наших претходних министара, иако је здравствени сектор већ неколико година најчешће оптуживан за корупцију, а оштро упозорење да нам је време да се ухватимо са овим проблемом у коштац стигло нам је из Европске уније. Аналитичари афере која потреса наше суседе тешка срца признају да су они „наша браћа” по навикама и начину рада. Што би рекли полицајци: „Модус вивенди.” Начин извршења је исти, али је питање како је Хрватска имала снаге да истера овакву акцију која код осталих у региону изостаје.

Да је време да се именом и презименом, а не само прозивањем целе струке, укаже на оне који узимају мито да би лечили људе, у Србији све гласније траже и надлежни: директорка Лекарске коморе, представници Српског лекарског друштва, невладине организације, удружења за заштиту права пацијената, а пре свега лекари који виде ко од колега вози аутомобил од 200.000 евра, ко има по један стан за себе, свако дете и унуче…

У Србији, међутим, нема много пресуда за корупцију у здравству. Истина, у току је суђење актерима афере „Цитостатик”, који се терете да су у договору са фармацеутском кућом преписивали скупе цитостатике, па суђење оптуженима у афери са набавком вакцине против пандемијског грипа, али за сада је једина пресуда она која је због узимања мита од 300 плус 200 евра изречена неурохирургу Еугену Славику – који је ову суму тражио за операцију детета.

Опште је мишљење да је кључни проблем ефикасног решавања корупције код нас у томе што се хапсе само „ситне рибе”. Тако мисле и многи лекари и грађани, а потврда ове тезе видљива је и у чињеници да још нико није одговарао за узете провизије и мито за намештање тендера и јавних набавки у здравству, о чему се већ годинама говори.

Готов новац, бонови за куповину у ексклузивним шопинг центрима, плаћање курсева обуке за рад на ултразвуку, комплетан трошак за одлазак на конгрес у велике метрополе и луксузна летовишта – то су „награде” које су похапшени лекари у Хрватској добијали за своју лојалност.

Путовања лекара на конгресе и у Србији су стални узрок прозивки за корупцију. Узалуд објашњења лекара да им је то потребно за усавршавање. Јер, како објаснити да смо недавно на једном конгресу у Холандији имали најбројнију делегацију или да је више од 100 кардиолога било на светском конгресу у Дубаију, где је најмања котизација била 550 долара, плус авион, спавање, храна...

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.