Неправда ујединила Србе
Србији после ослобађајуће пресуде хрватским генералима у Хагу предстоји тежак период суочавања са оним што је учињено, али и пропуштено, оцењују аналитичари, који очекују још лоших вести из Трибунала. Они, међутим, истичу и да се, након дуго времена, догодило да је један потез међународне заједнице ујединио све снаге у земљи у осуди понашања према Србији.
Како је пренео Танјуг, директор Форума за етничке односе Душан Јањић рекао је да ће Србија у наредним данима морати да се суочи с неколико лоших вести које ће доћи из Уједињених нација, а прва међу њима биће ослобађајућа пресуда за Рамуша Харадинаја. Због тога ће влада морати дубље да сагледа ситуацију у којој се земља налази и повуче другачије мере.
„Ова влада ће морати да положи један испит и одлучи да ли ће од губитника прећи код победника или ће и даље остати заглављена. Бојим се да би даље пливање у етнонационализму довело до распарчавања Србије”, казао је Јањи. Он, међутим, сматра да је добро што је премијер Ивица Дачић у суботу разговарао с високом представницом ЕУ Кетрин Ештон, како би одложио разговоре о осетљивим питањима с косовским премијером Хашимом Тачијем за јануар. Јањић је навео да је Дачић са Ештон постигао сагласност око тога да се осетљива питања у наставку дијалога Београда и Приштине помере за јануар јер се може очекивати да би планирани наставак разговора у децембру био у сенци ослобађајуће пресуде за Харадинаја, а која се очекује крајем месеца.
Директор Центра за нову политику Владимир Тодорић оцењује да су у петак после читања пресуде сви у Србији били сложни по питању неправде која је нанета овом народу. „Петак је практично био дан уједињења за Србе и сви су, од Фонда за хуманитарно право до „Двери”, говорили исто. То се практично није десило веома дуго. Тако да је ниво осуде и разочараности невероватан у Србији, која сада има обавезу да престане с кукњавом и види да ли се може нешто да уради на дипломатском и међународном правном плану. И то не да према Готовини и Маркачу, већ Хашком трибуналу и његовом кредибилитету”, казао је Танјугу Тодорић.
Према његовим речима, постоје мере које се могу предузети, а једна је да се поведе расправа у Генералној скупштини УН о учинку Међународног суда за бившу Југославију. „И уколико буде те иницијативе, биће великог притиска - да ли формалног, политичког, отвореног или закулисног, и можда ће се косити са напретком у европским интеграцијама, као што је то био случај у септембру прошле године када је постојала иницијатива да УН поведу дијалог између Косова и Србије. Србија треба да поведе дипломатску иницијативу и то не с малим бројем земаља, а које се не слажу са оним што је до сада рађено, не само по питању Готовине и Маркача, већ и Насера Орића и Рамуша Харадинаја”, истакао је Тодорић.
Упитан како ће сада Србија проћи поводом контратужбе у спору с Хрватском, а по питању оптужбе за геноцид, Тодорић сумња да сада од погодбе о повлачењу тужби Хрватске и Србије може нешто да буде. „Све је сада пало у воду и више неће бити говора о повлачењу тужби ни с њихове ни наше стране. Они ће с више жара нажалост ући у аргументацију сопствене тужбе тако да ми не можемо само да седимо. Аргументи и даље стоје и у Међународном суду правде вероватно постоје људи који су саблажњени аргументацијом жалбеног већа. Зато мислим да наш случај и аргументи не губе на снази, већ да ће чак постојати једна доза спремности да се компензира неправда која је направљена у петак”, рекао је Тодорић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


