Сазнаћемо од Викиликса
Шеф једне посланичке групе у британском парламенту поднео јеоставку јер је утврђено да је лагаополицију,казао је да је уместо њега под дејством алкохола, возила његова супруга. Упоређење са одбацивањем сваке одговорности нашег председника владе говори о стању морала у политици, одговорности према високој функцији и потцењивањујавности која га је изабрала.Реакција његових партијских другова крунисана је изјавом шефа посланичке групе СПС-ау парламенту да је то ништа мање него покушај државног удара.
Ако би СНС,под руководством председника Вучића у разрешавању ове афере,пошаоод тих оцена и вредности за које се, иначе, гласно и јавно залаже, донеоби одлуку о раскиду коалиције са СПС-ом,а тиме и о новим изборима. Међутим, ако би Ивица Дачић због осећаја моралне одговорности поднео оставку на место у влади, вратио мандат председнику републике без напуштања владајуће коалиције, не би било потребе за расписивањем нових избора, што је тешко замисливо...
Међутим,у случају,за Дачића,најгорег сценарија – да кризу владе изазовевећи коалициони партнер, поставило би се питање настављања бриселских преговора за нормализовање односа са Приштином, постизањаи спровођења односних споразума а тиме и приближавања Европској унији. То, нажалост, не би одговарало нама али ни интересима ЕУ и Запада уопште, што потврђује уздржаност и одсуство негативних коментара уз наглашавање значаја сусрета председника Николића са Јахјагоми настављањатехничких преговора.
Други, важнији играч у коалицији то, очигледно, посматра из угла сопствених, партијских и личних интереса (ван најављених стандарда?), уз замењивање теза и извртање очигледних чињеница. Као и узобећање да ће се афером Шарић позабавити надлежне власти.Тиме је овај важнији играч одгодиојасно изјашњавање о самој афери а изборе одложио до за њега повољног тренутка. Занимљиво је да с тим коинцидира и изјава тужиоца за организовани криминал који тврди да је од истражног судије добио и, дакле, поседовао све инкриминисане материјале,уз неизбежно питање зашто до сада није покренут поступак. А ако јесте, чему онда, цела ова прича? Да ли се ту нешто променило од недавне побуне полиције против тужиоца, због третмана ексминистра Дулића?
Ма колико били важни разлози и интерес за добијање датума за отварање преговора о приступању ЕУ, уз очигледну подршку Брисела и Вашингтона,за опстанак владе у садашњем саставу она, под хипотеком афере Шарић и могућих нових открића, неће имати исти кредибилитет и уверљивост које је стеклапочетном борбом против корупције и проширењем преговора с Приштином, а ни услова за дужи опстанак. Тај њихов интерес објашњава садашњи однос и држање ЕУ и Запада према влади напредњачке коалиције. Шта, иначе, о свему мисле и како интерно оцењујупредседника владе сазнаћемо касније од њеног горљивог потпредседника или Викиликса.
Члан Форума за међународнеодносе Европског покрета
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


