Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Строго контролисани путници

Строго контролисани путници

„За оне путнике који немају карту, превоза убудуће неће бити у београдским аутобусима, тролејбусима и трамвајима”, изричити су представници београдске власти!

Свако возило на улицама престонице имаће по једног контролора. Сталног. Oни ће проверавати да ли су сви који се возе уредно платили ту вожњу. Неопходне су мере, већ месецима, од почетка године, смањује се број купљених карата. Око 50 одсто путника у Београду не плаћа карту! А нови скупи „Бус плус” систем обећавао је свашта.

Коначно, треба стати на пут шверцовању. Како другачије ако не „по џепу”. Трпе они који сваког месеца плате 3.216 динара да би се безбедно превозили, они који редовно издвајају по 72 динара за појединачну карту… Истина, ове цене су далеко испод реалних.

У односу на окружење превоз је код нас багатела. Беч, Праг, Будимпешта нису ни за поређење. Али ни услуга није пандан. Тамо корисници јавног превоза не касне где год да крену због беспомоћног чекања на станици посебно кад је шпиц, нема изгажених ципела, стајања на једној нози, топлотних удара, приклештених у вратима, трудница које стоје јер не могу да се пробију ако им неко и уступи место…

Ове недаће прате нас годинама, а дошле су до изражаја баш ових дана јер је од суботе на снази летњи ред вожње са 30 одсто мање возила. Кркљанац је на све стране. Сви се жале, негодују, псују возаче и диспечере.

Они који су у градској управи одлучивали о смањењу трошкова за јавни превоз увођењем летњег режима, очигледно, нису укалкулисали да су у јеку матурски испити, долазак људи са свих страна на пријемне испите за факултете, да туристи који бораве по хостелима путују по граду као и сви Београђани…

А хоћемо да привучемо што више странаца. Са смањеним бројем возила, чекањем на 35 степени, дисањем за врат онима око себе у возилу у коме је клима уведена али опет не ради? Да ли са уредно плаћеном картом, колика год да је њена цена, терба трпети грејање у тролејбусу које ради и кад је висока температура?

И још контролори над путницима. Биће их хиљаду, најавили су у граду. Њих 700 нових биће у привремено повременом ангажману! Сви ће бити под сталним надзором, и путници и они који их контролишу и возачи, јер то омогућава „Бус плус” систем.

А можда би, да није било баш тог скупог система и свих мера које су ишле уз њега, а нису се показале као применљиве, имало више новца за нова возила. Савремени систем наплате карата у дотрајалим возилима? Редослед би требало да је другачији, или се можда варам?

Није проблем у броју контролора, него у квалитету градског превоза доведеног на руб издржљивости потреба велеграда који до данас нема метро, лаки или тешки, какав год о њему се говорило још седамдесетих година прошлог века али никад довољно пара.

И не знам зашто су се јуче са најављеним новим контролама многи сетили култног филма „Ко то тамо пева” и газде фирме Крстић: „Нико не може да се вози без карте, ко нема карту плаћа казну и купује нову”!

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.