Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Магацин пун културе

Мултимедијални културни простор за младе ствараоце у Улици Краљевића Марка број 4 у наредне две године биће пребивалиште за пет независних уметничких асоцијација које су изабране на управо завршеном конкурсу Дома омладине Београда. Некадашњи магацински простор издавачке куће "Нолит", који ће вечерас бити званично отворен, у међувремену је претворен у кутак у којем ће почети стварање неинституционалне продукције из области културе. Бивше складиште, које се простире на готово 2.000 квадратних метара, припада Пословном простору града и додељено је на коришћење Дому омладине. Нови укућани којима је овај "андерграунд" простор додељен на бесплатно коришћење су "Станица" - сервис за савремени плес, Независна културна асоцијација, Центар за теорију и праксу извођачких уметности, "Галерија 12 и Про Арт Орг", портал за културу "Сикулт" и издавачка кућа "Ренде".

Према речима Драгане Зељковић, члана Градског већа задуженог за културу, основна идеја уређења магацина, као и свих будућих алтернативних простора, била је постојање простора, пре свега, за припрему пројеката, а затим и за њихову реализацију у том простору.

- Градске власти су на овај начин желеле да подрже стварање друге, ванинституционалне сцене која је у престоници до сада била занемарена. Од 28 асоцијација које су учествовале на конкурсу примљено је њих пет. Простор који је уметницима привремено додељен на коришћење треба да буде центар културних дешавања и место креативног укрштања, пре свега младих уметника - казала је Драгана Зељковић. Они ће, како је нагласила, бити потпуно самостални у свом раду, сносиће трошкове продукције, али неће изостати ни помоћ града у реализацији тих програма.

Идеја пројекта је да се у адаптацију магацинског простора не улаже много новца. Замисао је да се створи функционални простор, уз ангажовање самих организација, које доприносе стварању атмосфере центра за културу.

Програмске активности у магацину почеће већ од понедељка, 4. јуна, када ће бити отворена групна изложба 15 младих уметника под називом "Интимни простор - јавни простор", а на јесен ће овај уметнички кутак бити и део изложбеног простора Октобарског салона. О програмима, раду и стварању атмосфере центра одлучиваће савет који чине све уметничке асоцијације.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.