Magacin pun kulture
Multimedijalni kulturni prostor za mlade stvaraoce u Ulici Kraljevića Marka broj 4 u naredne dve godine biće prebivalište za pet nezavisnih umetničkih asocijacija koje su izabrane na upravo završenom konkursu Doma omladine Beograda. Nekadašnji magacinski prostor izdavačke kuće "Nolit", koji će večeras biti zvanično otvoren, u međuvremenu je pretvoren u kutak u kojem će početi stvaranje neinstitucionalne produkcije iz oblasti kulture. Bivše skladište, koje se prostire na gotovo 2.000 kvadratnih metara, pripada Poslovnom prostoru grada i dodeljeno je na korišćenje Domu omladine. Novi ukućani kojima je ovaj "andergraund" prostor dodeljen na besplatno korišćenje su "Stanica" - servis za savremeni ples, Nezavisna kulturna asocijacija, Centar za teoriju i praksu izvođačkih umetnosti, "Galerija 12 i Pro Art Org", portal za kulturu "Sikult" i izdavačka kuća "Rende".
Prema rečima Dragane Zeljković, člana Gradskog veća zaduženog za kulturu, osnovna ideja uređenja magacina, kao i svih budućih alternativnih prostora, bila je postojanje prostora, pre svega, za pripremu projekata, a zatim i za njihovu realizaciju u tom prostoru.
- Gradske vlasti su na ovaj način želele da podrže stvaranje druge, vaninstitucionalne scene koja je u prestonici do sada bila zanemarena. Od 28 asocijacija koje su učestvovale na konkursu primljeno je njih pet. Prostor koji je umetnicima privremeno dodeljen na korišćenje treba da bude centar kulturnih dešavanja i mesto kreativnog ukrštanja, pre svega mladih umetnika - kazala je Dragana Zeljković. Oni će, kako je naglasila, biti potpuno samostalni u svom radu, snosiće troškove produkcije, ali neće izostati ni pomoć grada u realizaciji tih programa.
Ideja projekta je da se u adaptaciju magacinskog prostora ne ulaže mnogo novca. Zamisao je da se stvori funkcionalni prostor, uz angažovanje samih organizacija, koje doprinose stvaranju atmosfere centra za kulturu.
Programske aktivnosti u magacinu počeće već od ponedeljka, 4. juna, kada će biti otvorena grupna izložba 15 mladih umetnika pod nazivom "Intimni prostor - javni prostor", a na jesen će ovaj umetnički kutak biti i deo izložbenog prostora Oktobarskog salona. O programima, radu i stvaranju atmosfere centra odlučivaće savet koji čine sve umetničke asocijacije.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


