Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Протести радника у Крагујевцу

Протести радника у Крагујевцу
Радници некадашње „Заставе” и даље траже посао од државе (Фото Б. Карталовић)

Крагујевац – Не тако давна прошлост поново је постала актуелна. Јуче се у Крагујевцу протестовало као пре десет година, када је започео процес реструктурирања друштвених предузећа у којима је, само у једном дану, одлуком владе, без посла остало више хиљада радника. Бивши радници „Заставе“ дошли су пред капије „Фијата“, тражећи посао, а запослени у „Аутосаобраћају“ блокирали су аутобуску станицу, захтевајући да им се исплати девет заосталих зарада. И једни и други тражили су помоћ државе и града, које сматрају најодговорнијим за тежак материјални положај у којем су се нашли.

Бивши радници „Заставе“, њих око 600, који су почетком 2011. добровољно отишли из фабрике са отпремнином од по 300 евра за сваку годину стажa и више од две године провели на „бироу рада“ уз месечну надокнаду од око 20.000 динара, јуче су после протеста испред седишта локалне самоуправе одшетали до „Фијатове“ фабрике аутомобила на другом крају града.

„Фабрика јесте ’Фијатова’, али је и државна“, рекао је један од протестаната, објашњавајући зашто je са својим колегама дошао баш на то место, испред улаза у фабрику.

У заједничком привредном друштву, „Фијат“ је већински власник и има 67 одсто капитала, а у рукама државе је остатак од 33 одсто.

Откако су средином ове године остали без принадлежности коју су добијали као незапослени, бивши радници су организовали више протестних скупова. И јуче су поновили своје захтеве. Они од надлежних у држави траже да им обезбеде посао у „Фијату“ или код неког од коопераната, због чега су се за помоћ неколико пута обраћали и градоначелнику Крагујевца Верољубу Стевановићу.

Пошто његове ургенције нису уродиле плодом, бивши радници „Заставе“ одлучили су да се обрате представницима странака које чине власт на републичком нивоу. Кажу да су од локалних одбора СНС-а и СПС-а добили уверавања да ће их ускоро примити неко из врха државе.

„Све паре које смо добили као отпремнину спремни смо да вратимо, само да нас држава негде запосли“, завапио је један од бивших радника „Заставе“, који већ две и по године тражи посао, наводећи да је конкурисао на десетак места, али да га због година (има више од 50) нико није позвао на разговор.

Синдикати су својевремено са градом и државом потписали протоколе у којима је наведено да ће сви бивши радници „Заставе“ имати приоритет приликом запошљавања у „Фијату“, али су, уместо њих, посао добили млађи. Одлуком државе, „Фијату“ је за свако новоотворено радно место припало по 10.000 евра у виду државних субвенција.

Запослени у „Аутосаобраћају“, који већ девет месеци нису примили плату, јуче су блокирали главну аутобуску станицу. Уз захтев за исплату примања, они су упутили и поруку локалној управи да им, како су рекли, врати 20 милиона динара које су пренели на град путем својих акција.

Због огромних дугова и низа малверзација бивших руководилаца, од којих су неки завршили на суду, некада трећи превозник у Србији је пред колапсом.

„Ја више не могу да издржим, деца су ми гладна“, упорно је понављао један радник са аутобуске станице. Суочени са блокадом станице, мноштво путника јуче је узалуд чекало да отпутује из Крагујевца. Радници овог уништеног предузећа донели су одлуку да се још једном обрате градским властима.

Јучерашња дешавања у граду делимично су подсетила на масовне протесте радника с почетка прошле деценије, али и наговестила да „социјална бомба“ у Крагујевцу још није демонтирана.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.