Понедељак, 13.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Сукоби у Бангкоку не јењавају

Сукоби у Бангкоку не јењавају
Борба за сузавцем и воденим топовима: и будистички монаси међу антивладиним демонстрантима (Фото Бета)

Према извештајима агенција

Бангкок – Тајландска премијерка Јинглук Шинаватра одбацила је захтев учесника антивладиних протеста да се формира „народни савет” који ће изабрати новог шефа владе, док су масовне демонстрације у Бангкоку настављене и данас, преноси Бета–АФП.

„Спремна сам да учиним све како би народ био задовољан. Међутим, све што радим као премијерка мора бити у складу са Уставом”, рекла је она јуче у првом телевизијском обраћању од суботе.

Она је у суботу намеравала да да интервју за медије у седишту полиције Бангкока, али је била приморана да га напусти јер су демонстранти покушали да провале унутра. Од тада није било познато где се она налази.

Један тајландски суд је издао налог за хапшење вође протеста Сутепа Таугсубана због подстицања „побуне” у покушају свргавања владе, саопштила је полиција. Оптужба „за побуну повлачи смртну казну или казну доживотног затвора”, рекао је заменик командира градске полиције Банкока Чајут Танатаверат.

Упркос томе што се побуна оштро кажњава, смртна казна се у Тајланду ретко извршава, пренела је агенција АФП.

Суд је прошле седмице издао налог за хапшење Сутепа због организовања заузимања владиних министарстава. Он је већ суочен с казном смрти због улоге у наређивања смртоносног сузбијања протеста 2010, када је био заменик премијера у тадашњој влади коју је предводила Демократска партија.

Масовне демонстрације су јуче настављене, а до сукоба демонстраната и полиције дошло је код зграде владе, парламента и седишта полиције у Бангкоку. Полиција је бацила сузавац, користила је водене топове и гумене метке, а учесници протеста одговорили су бацањем каменица.

Прошле седмице демонстранти су протестовали по разним деловима Бангкока, а сада су се груписали испред владиног комплекса. Они су бацали камење на полицију и пресекли на појединим местима жицу и уклонили бетонске баријере које је поставила полиција. У осталим деловима града у којем живи 10 милиона становника углавном је мирно, преноси Танјуг.

Вођа присталица владе, црвенокошуљаша Јатупорн Промпан каже да су погинула четири црвенокошуљаша. Владин центар хитне помоћи Ераван наводи да је 45 људи повређено у сукобима.

Учесници протеста су јучерашњи дан назвали „Дан В” (Дан победе) за рушење владе, али нису успели да остваре циљ – заузимање зграде владе и других државних здања у престоници.

Насиље је најновији драматични обрт у конфликту у којем се сучељавају урбана средња класа и ројалистичка елита против углавном сиромашних људи из руралних средина који подржавају Јинглук и њеног брата Таксина Шинаватру, популистичког, бившег премијера свргнутог у војном удару 2006. године.

Протести на Тајланду трају девети дан, а преко викенда је у сукобима погинуло најмање троје људи, а 103 повређено.

Новинари Ројтерса видели су јуче око 2.000 људи који су се окупили у близини барикада које је подигла полиција да их спречи да се приближе владином здању.

Премијерка је рекла јуче да је војска неутрална у садашњој политичкој кризи и да ће она оставити отворена врата за разговоре са демонстрантима који настоје да свргну њену владу, јавио је Ројтерс.

„Војска се позиционирала као неутрална и она жели миран исход”, рекла је она на телевизији и додала да полиција неће користити силу против демонстраната на улицама Бангкока.

Вођа протеста Сутеп Таугсубан је рекао да се састао са премијерком у недељу увече, али да нису преговарали о окончавању најгоре политичке кризе од крвавих немира 2010. године.

„Рекао сам јој да ће то бити једини наш сусрет и да ћемо се поново видети када народ победи”, обавестио је Таугсубан прексиноћ окупљене демонстранте.

Тај састанак је, како је рекао, омогућила војска, моћна институција која је у претходним политичким кризама стала уз опозицију, а изразила је неутралност у садашњем конфликту. Више од 90 људи је погинуло 2010. године када је војска скршила протесте присталица Таксина Шинаватре.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.