Купус и козе
Не знам какав је наставни програм Универзитета у Јејлу, али је могуће да студенти не слушају предавања са примењеном дијалектиком која се препознаје у свакодневном животу, а код нас сачувана и у народним пословицама, попут ове у наслову. На том факултету је дипломирао и наш млађани министар финансија Лазар Крстић. Он ме је навео да упитам чему су га учили. Јер, на свој деби у Народној скупштини, на ватрено крштење изашао је са предлогом да се измени Закон о порезу на добит правних лица и укине досадашње право привредника да за висину улагања у објекте, опрему и нове технолошке линије могу да умање пореске обавезе. Дакле, гаси се интерес да макар и малу добит реинвестирају, зарађени динар улажу у развој.
Последице ове измене ће бити веома лоше, неки кажу – тешке. Погодиће власнике малих и средњих предузећа. Уместо да од државе добију нову олакшицу, подстрек да улагањем подигну конкурентску способност – остају без једне, веома значајне. Запањени привредници опомињу да ће да спласну модернизација и привредни раст, порашће број банкротства, губитак посла за хиљаде и онако слабо плаћених радника. Како измењени закон предвиђа, велике фирме, способне да током године уложе 10 и више милиона евра – и даље ће уживати пореску олакшицу. Излази да је држава стала на страну крупног капитала, а пустила низ воду мале привреднике. Нек им је бог у помоћи, нек се сналазе како знају и умеју...
Лазар Крстић, министар финансија, био је на големој муци: да сачува купус и нахрани козе, то јест да пореским захватом повећа приход буџета а не оштети привреднике! Изабрао је лош поступак, јер је добит за буџет неколико пута мања од штете коју ће да истрпе привредници! Они стварају добра, робу која се продаје, од обима њиховог посла зависи и обим трговања, извоза и тиме раст прихода буџета.
Предложени буџет за 2014. годину поново има наглашену социјалну а не развојну димензију. У њему нема ниједног већег привредног пројекта који ће бити подржан, не назире се како ће да се подигне стопа привредног раста, што би донело и веће буџетске приходе.
Ипак Влада Србије и министар Лазар Крстић не страхују за исход скупштинске дебате. Предложена измена је глатко изгласана, јер влада у Народној скупштини има већину.
У томе је чвор и узрок наших деценијских невоља: у законодавном дому се броје гласови а не вагају аргументи! Знам, тако је у свим парламентима света, али се, у демократски уређеним државама, разговара о ваљаности предложених законских одредаба и амандмана. И на основу тога се одлучује, без обзира на страначку припадност подносиоца. Опозицији се признаје важна, конструктивна улога, јер изражава мишљење и интересе значајног дела грађана.
Нисмо доспели у ћорсокак и решење постоји: да влада , ако јој је стало до привредника, стави ван снаге, у неку руку повуче тек изгласани закон и потражи друго, по привреду мање болно и штетно решење, тако да и вуци буду сити а овце на броју...
Новинар
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


