Српски клубови на издисају
Извршни одбор Фудбалског савеза Србије или Одбор за хитна питања одлучиће ко ће уместо Младости из Апатина попунити Суперлигу. Апатинци су због недостатка финансијских средстава и играчког кадра на седници Скупштине клуба донели одлуку да иступе из такмичења, са жељом да учествују у Првој лиги "Телеком Србија". Али, ово вероватно није једини клуб који је на издисају...
Бранислав Делић, комесар за такмичење Заједнице фудбалских клубова Суперлиге, је изјавио:
– Према прописима неопходно је да се утврди чија је кривица за насталу ситуацију, тако да је могућ и прелазак у један, али и два и више нижих рангова такмичења. Прописи који регулишу питање ко ће уместо Младости у Суперлигу су у извесној колизији. Наиме, по њима место заузима први "испод црте", али Правилник о такмичењу садржи одредбу по којој два клуба испадају из лиге, – рекао нам је Бранислав Делић, комесар за такмичење .
Тренутно је, дакле, неизвесно ко ће заменити Апатинце. Највише шанси има Вождовац, али постоје опције по којима пласману у српску елиту може да се нада и Напредак. За пар дана требало би да буде познато име 12. суперлигаша. Такође, не зна се ни одговор на питање: шта би се десило да одустане још један, или два клуба? Јер, неко мора и да испадне (бар један), али није прецизирано на који начин ће се извршити попуна. Једино је сигурно да Земун, као последњи у прошлој сезони не може да задржи статус члана елитног друштва.
Младост је основана 1928. године, а највеће успехе забележила је под патронатом Апатинске пиваре. У јануару је прекинута сарадња с овим привредним гигантом, па је клуб једва егзистирао у пролећном делу сезоне, на крају које је освајањем шестог места остварио историјски успех. Одлазак великог броја играча и недостатак новца узроковао је стрмоглави пад.
Апатинци нису први који су доживели овакву судбину. Пре две године су од такмичења одустали победник националног купа Железник и новобеоградски Раднички. Некадашњи "мајстори са Дунава" су враћени у Српску лигу, док су се популарни "лавови" спојили са Вождовцем.
Ни наши највећи клубови не могу да опстану без јаких спонзора. Подсетимо, у спонзорском тиму Црвене звезде су: "Тојота", "Нафтна индустрија Србије", "Делта спорт", "Јелен пиво", "Футура плус", "Витал", "Центропрозвод", а у Партизановом: "Порше", "Комерцијална банка", "Аустротерм", "Књаз Милош", "Капа", "Адидас", "Телеком Србија", "Компанија Дунав"...
У недостатку Закона о спорту и Закона о приватизацији српски клубови преживљавају са веома ниским буџетима, које нико не жели да обелодани, при чему се довијају на разноразне начине не би ли опстали. Примера сличним апатинском има доста: Чукарички је везан за корпорацију "Станком", ивањички Јавор са Хабитфармом, челаревски ЧСК са тамошњом пиваром...
Многи, поготово они "слабији" склапају (кратко)трајне аранжмане са спонзорима, без правог решења, па је реално очекивати да се овакве ствари дешавају. Док је лепо и док траје све је супер, а када кола крену низбрдо помоћи нема. Бар за сада.
--------------------------------------------------------------------------
Одлука у интересу српског фудбала
Звездан Терзић, председник ФСС, је казао да ће одлуку о дванаестом члану Суперлиге донети Одбор за хитна питања:
– Затечени јесмо, али ћемо урадити у интересу српског фудбала. Поштоваћемо прописе и одлучити за пар дана. Дао сам налог правној служби да "прочешља" прописе, пошто има разних тумачења. Поједини тврде да је првенство завршено утакмицама "баража", па сходно с тим је Напредак наредни најбоље пласирани. Други сматрају да је то Вождовац. Видећемо, нема потребе да журимо, јер такмичење почиње 11. августа, а клубови су на припремама. Нећемо преко колена доносити одлуку. Сагледаћемо све, а ако прописи не ваљају мењаћемо их касније. Младост ће највероватније у наредној сезони играти у Првој лиги.
--------------------------------------------------------------------------
Дуг 300.000 евра
Председник локалне самоуправе Апатина др Живорад Смиљанић нам је казао:
– Град једноставно не може да измири дуг од 300.000 евра, као ни да обезбеди још пола милиона за наставак такмичења. Предлагао сам да се направи анализа пресека стања, да се остане у Суперлиги и игра са играчким кадром који је на располагању, да покушамо да нађемо решење, али то није прошло.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


