Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Одличан извоз хране

У првој половини године извоз пољопривреде Србије износио је 712,3 милиона долара, а увоз 518,9 милиона долара, тако да је у размени пољопривреде и прехрамбене индустрије Србије са иностранством остварен суфицит од 193,4 милиона долара, саопштила је јуче Привредна комора Србије.

Реализован извоз у вредности од 712,3 милиона долара представља раст од 35,7 одсто у односу на резултате из првих шест месеци прошле године, а учешће пољопривреде у укупном робном извозу Србије износи 17,9 одсто.

Вредност увоза у висини од 518,9 милиона долара је за 18,7 одсто изнад оствареног у истом периоду лане, са учешћем у укупном робном увозу од 6,4 одсто.

Суфицит у спољнотрговинској размени пољопривредно-прехрамбених производа у посматраном периоду износи 193,4 милиона долара, са стопом покривености увоза извозом од 137,3 одсто.

Повољни резултати пољопривреде Србије у спољнотрговинској размени остварени су захваљујући погодностима које она има у преференцијалном статусу на тржишту Европске уније, затим оствареној либерализацији и размени са земљама западног Балкана (ЦЕФТА) и већим извозним ценама, посебно кукуруза и пшенице, светском тржишту.

ПКС, међутим, оцењује да ће доношење уредбе Владе Србије којом се извоз зауставља на одређено време због лошег рода и недостатка пшенице и кукуруза, утицати и на резултате спољнотрговинске размене аграра са светом.

У саопштењу се подсећа да је Уредба донета како би се стабилизовало домаће тржиште и обезбедило довољно тих производа за сопствене потребе и резерве.

Најважнији производи аграрног порекла у извозу током ове године су шећер (извезен у вредности од 67,5 милиона долара) и меркантилни кукуруз (извезено је 359.775 тона у вредности од 59,2 милиона долара).

Извезено је, такође, 96.517 тона обичне пшенице у вредности од 10,9 милиона долара, као и 49.667 тона тврде пшенице у вредности од 7,4 милиона долара.

Извоз воћа и поврћа износио је 176,2 милиона долара, са учешћем од 4,4 одсто у укупном робном извозу.

На увозној страни, међу аграрним производима, на првом месту су цигарете (увезене у вредности од 19,5 милиона долара), затим група "неконкурентних" производа – сирова кафа (купљена за 33 милиона долара), банане (увезене у вредности од 26,9 милиона долара), поморанџе (увезене за 14,3 милиона долара).

Све робне групе реализују позитиван салдо у спољнотрговинској размени са изузетком производње и прераде дувана, наведено је у саопштењу.

(Танјуг)

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.