Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Наши дводневни празници

Наши дводневни празници

„Сабирам колико ће данас запослених у влади да ради прековремено на празник, рачунам негде око 300, и колико ће то да кошта јер се дневница рачуна дупло. А на дневном реду су мере за уштеду? Да ли је то толико ургентно да није могло да чека понедељак?” Ово је, без претеривања, лапидарни убојити коментар на „Фејсбуку” извесне „инсајдерке” у републичким органима, која би, можда, хтела да остане анонимна па јој зато овде неће бити поменуто име.

Ако се тај прековремени, па још и рад за државни празник, не би исплатио онако како је то предвиђено важећим прописима, тиме би влада прекршила закон већ на свом првом кораку. Премијер, као и чланови владе имају, наравно, право да буду „воркохолици” и могу се одрећи те накнаде за прековремени рад, али шта ћемо с оним запосленим без којих би одржавање те седнице било немогуће – почев од портира и возача, преко секретарица и стенографа, до саветника и шефова кабинета...

Но, није то једини повод за овај текст. Аутор ових редова живео је последњих нешто више од 20 година у иностранству и приметио, између осталог, да се у Чешкој и другим земљама средње и западне Европе, па у бившим републикама СФРЈ, Први мај слави само један дан. Тако је готово у целој Европи, са изузетком Русије и још неких бивших република СССР-а. Али није тако само кад је реч о Празнику рада. То исто важи и за Нову годину, свуда је нерадни дан само 1. јануар, код нас се, међутим, не ради и 2. јануара. Само у Србији се не ради два дана и на Ускрс, свуда је за тај празник само један дан нерадан!

Укратко, влада би морала коначно да направи поређење с другим земљама и да утврди да ли ми много или можда мало празнујемо. И то би морала да реформише, то јест да исправи календар празника. А могла је своју прву седницу да има 2. маја и да саопшти да ће тај дан убудуће бити радан, као што је то свуда у свету.

Готово је невероватно да се, колико је познато потписнику ових редова, нико досад од министара није сетио да упореди ова празновања – а сви причају само о уштедама и потреби да се више и боље ради! Ако неки можда и знају да ми ова три празника празнујемо дупло више дана него остали, они изгледа сматрају да би то требало да остане тајна и да никако не би требало да се мења...

Слично је с причом о службеним аутомобилима: нико досад није ни поменуо како је то раније било, и не баш тако давно, мада то сасвим сигурно, многи добро знају. И то крију изгледа управо да би се актуелна пракса наметнула као једино исправна. А за оне који не знају, ево шта је о томе написала већ цитирана инсајдерка на „Фејсбуку”.

„У време извршног већа (пре 1990), ауто-сервис републичких органа имао је 27 аутомобила. У скупштини, само је председник имао право на кола и возача који му је био и пратилац. Потпредседници, председници већа, високи чиновници, сви су ишли пешке... Никако на пијац, код рођака, и слично. А сада се и партијске посете обављају државним колима.”

Слободни новинар из Прага

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.