Чело Филмског центра још непознато
Још од оснивања Филмског центра Србије као продужене руке Министарства за културу у сферама кинематографије, за чеоне позиције – места у Управном одбору и запослење у овој институцији борили су се многи. После три године постојања, испоставило се, у ФСЦ-у се ништа друго (тако значајно) и није радило до борило се, а у "борбу" се улазило углавном са погрешним, личним, а најчешће неискреним мотивима, који су у коначном исходишту угрозили чак и сврсисходност његовог постојања.
Недавним сменама, оставкама у ФСЦ, наговештени су неки нови, бољи дани за ову институцију чија је основна делатност (како стоји у статуту) "остваривање законом утврђеног интереса у области културе, као и доприноса очувању културних вредности обављањем стручних послова у области кинематографије, аудиовизуелних медија и информатике...". Недавно су извршена и нова именовања, али је састав Управног одбора још увек непознаница.
До јавности је још пре неколико месеци стигла вест да је место председника УО понуђено нашем прослављеном редитељу Емиру Кустурици, али и то да се он на ову понуду само љубазно захвалио правдајући се својим великим обавезама и дужностима.
Да се од везе Кустурица – ФСЦ још увек не одустаје, сведоче и неки од јучерашњих новинских написа (у којима, додуше, није било изјава актера), али и усмена (чаршијска) приповедања.
На ову тему, министар за културу Републике Србије – Војислав Воја Брајовић у изјави за "Политику" каже:
"Свака помоћ Емира Кустурице је драгоцена и добродошла. Он је активан и позитиван у политици кинематографије у Србији, његово огромно знање је драгоцено. Увек је добродошао у Министарство културе и ФСЦ. Добродошли су сви његови савети као и савети сваког нашег значајног аутора у кинематографији".
На наше директно питање да ли би могао ускоро да се нађе на челу Управног одбора Филмског Центра Србије, Емир Кустурица је јуче одговорио:
"Ако будем могао да помогнем српској кинематографији и ако друштво у УО буде одговарајуће, можда бих могао да се прихватим тога. Али, никако не на онај начин како је то објављивано у неким новинама. Не као неко ко је супротстављена опција Демократској странци, већ као филмски радник чије је искуство интернационално и као такво не подлеже партијској провери и припадности".
Дакле, ни са једне стране, бар за сада, нисмо добили ни чврсто да ни чврсто не. Све опције су отворене до, надамо се, скорашњег званичног именовања чланова и председника Управног одбора ФСЦ. У међувремену, в. д. директор ове институције вредно ради, а плодови активности већ су видљиви и на 13. Сарајевском фестивалу који је у току и на којем се наша кинематографија, коначно репрезентативно, представља са 11 филмова, двадесетак аутора и детаљно припремљеном публикацијом "Водич – Филмски центар Србије представља филмове, пројекте и таленте", одштампаном на енглеском језику.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


