Неопозива одлука државе
Понуда стимулативних отпремнина Владе Републике Србије од 250 евра по години стажа за раднике "Застава запошљавање и образовање" (ЗЗО) важи још пет дана. По принципу "узми или остави", после 27. августа – запослени неће моћи да добију ни динара. Министарство економије и даље чврсто заступа став да је одлука коју су донели неопозива, јер је, како су јуче још једном истакли, реч о људима који ништа не раде, а порески обвезници, односно грађани Србије их плаћају.
– За ту фирму у последњих шест година дато је сто милиона евра. Знам да у аутомобилској индустрији није лако наћи стратешког партнера, али тренутно има четири хиљаде људи у "Застава аутомобилима", а у овој специфичној организацији "Застава запошљавање и образовање" 4,4 хиљаде. Али они не раде. Седе кући или евентуално раде на црно – категорично је у неколико наврата истицао Млађан Динкић, надлежни министар.
Како је пре два дана додао, гостујући на Телевизији "Б 92", није влада 2001. године склопила са њима уговор о доживотном издржавању. Околности су такве, истакао је, да више заиста нема смисла да се то финансира, и ми смо чврсти у томе да се прекида финансирање до краја месеца.
– Влада је једногласно донела одлуку и ја имам намеру да је извршим – категоричан је Динкић.
Према предлогу Министарства економије, они најстарији могли би да добију и по 10.000 евра, неки од њих би с тиме дочекали пензију. Иначе, износ ових отпремнина отприлике је једнак четворогодишњој исплати који би они добили да им се продужи овај уговор који је сада влада својим одлуком прекинула.
У министарству подсећају да буџет за субвенције целе привреде, где спадају и РТБ Бор и сва остала предузећа, износи 3,2 милијарде динара. Социјални програм за "Застава запошљавање и образовање" износи 2,3 милијарде динара.
– То је максимум који можемо да понудимо. "Застави запошљавање и образовање" је од њеног оснивања 2001. године до данас исплаћено из буџета Републике укупно 100 милиона евра – објашњавају у овом министарству и додају да је, према мерама за подстицај инвестиција, на основу Уредбе о условима и начину привлачења директних инвестиција, које спроводи СИЕПА, Агенција за страна улагања и промоцију извоза, са 100 милиона евра могуће отворити 50.000 нових, квалитетних радних места.
Министарство економије сматра да је реализација овог предлога мера предуслов за успех предстојеће приватизације "Застава аутомобила" и проналажења јаког стратешког партнера.
Економисти, који су познати као жестоки критичари државних званичника, у овом случају се углавном слажу са њима. Неки влади ипак замерају на томе што је рок за одлучивање врло кратак. Јуриј Бајец, професор Економског факултета у Београду, истиче да би, да је којим случајем био у Динкићевој позицији, вероватно поступио исто.
– Једино би им оставио више времена за размишљање. Да се људи саберу. Та фирма је вештачки одржавана у животу, проблем се вукао годинама. Наравно да кад се то одједном пресече, онда то делује шокантно. Али, алтернативног решења нема, поготово ако се не види никаква перспектива тог предузећа – сматра Бајец.
Има и оних који чак истичу да запослени у "Застава ЗО" треба да покажу "бар минимум морала" и одустану од привилегије коју други радници немају. Таквог је мишљења и Мијат Лакићевић, уредник недељника "Економист".
– Ако погледамо да све траје шест година и да ту остаје, мање-више, исти број људи, око 4.000, мислим да то најбоље говори да ти људи нису ни имали неку намеру да се запосле на неком другом месту – истакао је Лакићевић изјави "Фонету" и додао да је влада неоправдано великодушна према једном броју људи који и не показују намеру да раде.
Предузеће ЗЗО је формирано 2001. године од радника крагујевачке "Заставе" који су проглашени за технолошки вишак. На евиденцији се тренутно налази 4.412 радника. Влада Србије је 14. августа одлучила да тим радницима понуди отпремнине од 250 евра по години стажа и тако оконча овај "скупи експеримент", како га неки називају.
А. Николић
--------------------------------------------------------------------------
Радници "Матроза" траже отпремнине као у "Застави"
Сремска Митровица – Самостални синдикат фабрике целулозе и папира "Матроз" у Сремској Митровици упутио је јуче писмо потпредседнику републичке владе Божидару Ђелићу, у којем поставља питање зашто су радницима крагујевачке "Заставе" одобрене отпремнине у износу од 250 евра по години стажа, а не и запосленима у сремскомитровачком предузећу. У синдикату се питају да ли то значи да у овој земљи постоје радници првог и другог реда.
У писму је наведено да је око 1.000 запослених у "Матрозу" добило само три и по заостале плате, у износу од по неколико десетина хиљада динара, и то из кредита које је узело предузеће, што ће им, по свој прилици, бити сва примања до одласка на биро за запошљавање, јер фабрици прети стечај. Они радници који се и нађу на евиденцији Националне службе за запошљавање, како је наглашено, прву новчану надокнаду ће остварити тек након пет-шест месеци.
Танјуг
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


