Neopoziva odluka države
Ponuda stimulativnih otpremnina Vlade Republike Srbije od 250 evra po godini staža za radnike "Zastava zapošljavanje i obrazovanje" (ZZO) važi još pet dana. Po principu "uzmi ili ostavi", posle 27. avgusta – zaposleni neće moći da dobiju ni dinara. Ministarstvo ekonomije i dalje čvrsto zastupa stav da je odluka koju su doneli neopoziva, jer je, kako su juče još jednom istakli, reč o ljudima koji ništa ne rade, a poreski obveznici, odnosno građani Srbije ih plaćaju.
– Za tu firmu u poslednjih šest godina dato je sto miliona evra. Znam da u automobilskoj industriji nije lako naći strateškog partnera, ali trenutno ima četiri hiljade ljudi u "Zastava automobilima", a u ovoj specifičnoj organizaciji "Zastava zapošljavanje i obrazovanje" 4,4 hiljade. Ali oni ne rade. Sede kući ili eventualno rade na crno – kategorično je u nekoliko navrata isticao Mlađan Dinkić, nadležni ministar.
Kako je pre dva dana dodao, gostujući na Televiziji "B 92", nije vlada 2001. godine sklopila sa njima ugovor o doživotnom izdržavanju. Okolnosti su takve, istakao je, da više zaista nema smisla da se to finansira, i mi smo čvrsti u tome da se prekida finansiranje do kraja meseca.
– Vlada je jednoglasno donela odluku i ja imam nameru da je izvršim – kategoričan je Dinkić.
Prema predlogu Ministarstva ekonomije, oni najstariji mogli bi da dobiju i po 10.000 evra, neki od njih bi s time dočekali penziju. Inače, iznos ovih otpremnina otprilike je jednak četvorogodišnjoj isplati koji bi oni dobili da im se produži ovaj ugovor koji je sada vlada svojim odlukom prekinula.
U ministarstvu podsećaju da budžet za subvencije cele privrede, gde spadaju i RTB Bor i sva ostala preduzeća, iznosi 3,2 milijarde dinara. Socijalni program za "Zastava zapošljavanje i obrazovanje" iznosi 2,3 milijarde dinara.
– To je maksimum koji možemo da ponudimo. "Zastavi zapošljavanje i obrazovanje" je od njenog osnivanja 2001. godine do danas isplaćeno iz budžeta Republike ukupno 100 miliona evra – objašnjavaju u ovom ministarstvu i dodaju da je, prema merama za podsticaj investicija, na osnovu Uredbe o uslovima i načinu privlačenja direktnih investicija, koje sprovodi SIEPA, Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza, sa 100 miliona evra moguće otvoriti 50.000 novih, kvalitetnih radnih mesta.
Ministarstvo ekonomije smatra da je realizacija ovog predloga mera preduslov za uspeh predstojeće privatizacije "Zastava automobila" i pronalaženja jakog strateškog partnera.
Ekonomisti, koji su poznati kao žestoki kritičari državnih zvaničnika, u ovom slučaju se uglavnom slažu sa njima. Neki vladi ipak zameraju na tome što je rok za odlučivanje vrlo kratak. Jurij Bajec, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, ističe da bi, da je kojim slučajem bio u Dinkićevoj poziciji, verovatno postupio isto.
– Jedino bi im ostavio više vremena za razmišljanje. Da se ljudi saberu. Ta firma je veštački održavana u životu, problem se vukao godinama. Naravno da kad se to odjednom preseče, onda to deluje šokantno. Ali, alternativnog rešenja nema, pogotovo ako se ne vidi nikakva perspektiva tog preduzeća – smatra Bajec.
Ima i onih koji čak ističu da zaposleni u "Zastava ZO" treba da pokažu "bar minimum morala" i odustanu od privilegije koju drugi radnici nemaju. Takvog je mišljenja i Mijat Lakićević, urednik nedeljnika "Ekonomist".
– Ako pogledamo da sve traje šest godina i da tu ostaje, manje-više, isti broj ljudi, oko 4.000, mislim da to najbolje govori da ti ljudi nisu ni imali neku nameru da se zaposle na nekom drugom mestu – istakao je Lakićević izjavi "Fonetu" i dodao da je vlada neopravdano velikodušna prema jednom broju ljudi koji i ne pokazuju nameru da rade.
Preduzeće ZZO je formirano 2001. godine od radnika kragujevačke "Zastave" koji su proglašeni za tehnološki višak. Na evidenciji se trenutno nalazi 4.412 radnika. Vlada Srbije je 14. avgusta odlučila da tim radnicima ponudi otpremnine od 250 evra po godini staža i tako okonča ovaj "skupi eksperiment", kako ga neki nazivaju.
A. Nikolić
--------------------------------------------------------------------------
Radnici "Matroza" traže otpremnine kao u "Zastavi"
Sremska Mitrovica – Samostalni sindikat fabrike celuloze i papira "Matroz" u Sremskoj Mitrovici uputio je juče pismo potpredsedniku republičke vlade Božidaru Đeliću, u kojem postavlja pitanje zašto su radnicima kragujevačke "Zastave" odobrene otpremnine u iznosu od 250 evra po godini staža, a ne i zaposlenima u sremskomitrovačkom preduzeću. U sindikatu se pitaju da li to znači da u ovoj zemlji postoje radnici prvog i drugog reda.
U pismu je navedeno da je oko 1.000 zaposlenih u "Matrozu" dobilo samo tri i po zaostale plate, u iznosu od po nekoliko desetina hiljada dinara, i to iz kredita koje je uzelo preduzeće, što će im, po svoj prilici, biti sva primanja do odlaska na biro za zapošljavanje, jer fabrici preti stečaj. Oni radnici koji se i nađu na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, kako je naglašeno, prvu novčanu nadoknadu će ostvariti tek nakon pet-šest meseci.
Tanjug
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


