Нећу газдовати странком
Партија уједињених пензионера од свог оснивања има јасну мисију – да заштити социјално-економски положај пензионера, то остаје наш задатак, па ћемо наставити да радимо на профилисању партије у том правцу, каже Милан Кркобабић, председник ПУПС-а, у првом интервјуу после избора на ту функцију. О евентуалном смањењу пензија у октобру не размишља, јер, како каже, не жели ништа да прејудицира, пошто се „људи који прејудицирају ствари унапред одричу могућности да ураде нешто, сачекајмо да видимо шта ће бити, пошто је премијер рекао да ће учинити све што може да до тога не дође”.
Јесте ли били изненађени предлогом да, после смрти вашег оца Јована, ви будете изабрани на функцију коју је он обављао?
Нисам био изненађен, али нисам био ни радостан кад сам изабран, а разлог се види у вашем питању. Велика ми је част што ме је 170 партијских одбора предложило за ту функцију и што сам изабран скоро једногласно, али, док је трајало гласање, био сам тужан. Волео бих да уопште нисмо морали да бирамо новог председника.
Страхујете ли како ћете се снаћи у тој улози, пошто ви важите за, како кажу, експлозивну личност, док је Јова био смирен, све проблеме је због такве нарави лако решавао?
Па, не страхујем. Ја јесам експлозиван, али сам и отворен, једноставан и спреман да прихватим снагу аргумената. У обраћању делегатима сам рекао да не желим да будем лидер, нити неко ко газдује, већ да заједно са њима служим мисији ПУПС-а, заштити пензионера, нашем чланству и овој земљи на најбољи начин на који могу.
Стиче се утисак да вас, од како је формирана ова влада, нигде нема, не чујете се?
Мислим да се ни други не чују много, а и кад се чују то је из погрешних разлога. Сва бука која се сада чује у великој мери је из погрешних разлога.Није неопходно да само будете гласни и присутни у медијима. Треба да говорите кад имате нешто ваљано да кажете. Ми, сви на политичкој сцени, углавном, патимо од праска речи. Хајде да урадимо нешто ваљано, па да говоримо.
Није, ваљда, да баш ништа нисте имали да кажете, а доносе се неки закони који нису баш наишли на одобравање у јавности, најављено је смањење плата у јавном сектору...
Рећи ћу вам потпуно отворено. Мисија ПУПС-а је врло јасна – заштита социјално-економског положаја пензионера. Ми нисмо партија која може да заштити све. Постоји плурализам интереса и постоје различите политичке опције које артикулишу те интересе. Ми смо се определили да штитимо пензионере. Што се оглашавања тиче, огласили смо се кад је бирана влада. Јасно смо рекли да подржавамо концепт владе, конкретно премијера. Подржавамо, пре свега, храброст и одлучност да каже да ће бити учињено све како би се пронашла решења која ће омогућити консолидацију буџета, а да то не буде преваљено на терет најугроженијих – пензионера.Ми смо тај став подржали. Зато мислим да у овом периоду нема потребе за много приче, анализа, било чега. Дајмо људима шансу да учине што могу и помозимо им у томе.
Све учесталије су изјаве како би и пензије могле бити смањене у октобру, размишљате ли о тој могућности?
Не бих ништа прејудицирао. Људи који прејудицирају ствари унапред се одричу могућности да нешто ураде. Ја сам на челу једног великог система ( ЈП ПТТ Србија) и рад овог система показује да, уколико се трудите и радите, привредник и у најтежим околностима може добро да функционише. Не требају нам мислиоци који ће нам рећи шта долази на крају. Ако и кад дођемо до тога, најбитније је да смо сви уверени да смо урадили све што смо могли, да смо исцрпли све могућности. Ако смо учинили све што смо могли, онда нам ни одлуке неће бити тешке. Стално понављам да су нам потребни хлеб, достојанство и правда...
Чекаћете да видите шта ће влада да уради...
Не, не чекамо. На местима на којима смо покушавамо максимално да помогнемо у мери у којој то можемо, да би се покренула привредна активност. Тамо где не можемо да помогнемо лично, нећемо бити ни кочница ни сметња на путу до позитивних помака...
Важите за некога ко уме да буде оштар у изјавама. Оваквим ставом ризикујете оцену да и ви зазирете од реакције Александра Вучића, коме, тврде, нико ништа не сме да каже?
Такав закључак не произилази из онога што сам рекао. Ја мислим да онај ко је имао храбрости да све јасно каже, заслужује поштовање и поверење. Има огромну већину, могао је одмах да смањи плате и пензије, али рекао је да ће покушати да уради све да не дође до смањења пензија. Зар не заслужује да га пустиш да уради нешто и да му у томе помогнеш колико можеш.
Радници нису у вашем фокусу, ни Закон о раду?
Било би много очекивати од ПУПС-а да се бави толико широким спектром ствари на политичкој сцени. Ми нећемо сметати оним политичким опцијама које носе тај барјак заштите права радника. Што се радника и радног законодавства тиче, поздрављамо договор свих заинтересованих страна, а консензусом се постижу најбоља решења.
Шта мислите о Закону о раду, то јест о решењимакоја се помињу у јавности?
Морамо да будемо реални, кључ за исплату пензија лежи у покретању привредних активности. Само са отварањем нових радних места, са уплатом нових доприноса у Фонд ПИО, пензије могу бити сигурне и редовне. Поздравићемо доношење закона који ће бити у функцији отварања нових радних места и поспешивања привредне активности. Ако је тај закон такав, не би било логично да ми будемо против њега.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


