"Родитељски динар" није обавеза
Осим куповине књига, одеће и обуће за ђаке, родитељи су почетком школске године обично оптерећени и плаћањем додатних издатака званих "ђачки динар". Надлежни из Министарства просвете упозоравају да су, као и претходних година, примили огроман број пријава незадовољних родитеља који се жале да уплаћивање ђачког или родитељског динара у неким школама представља услов да дете крене у следећи разред. Иако је основно и средње школовање бесплатно, како кажу у овом министарству, поједине школе траже од 500 динара до неколико хиљада од сваког ученика за материјалне трошкове. Родитељи који дају паре при том не знају шта и коме плаћају нити добијају било какву признаницу за дати новац. И поред тога, већина се не жали, јер не жели да ствара непријатности својој деци.
Из тог разлога, Министарство просвете подсећа да се новац од родитеља може тражити само уколико савет родитеља одлучи тако. Чак ни тада ова одлука не сме бити обавезујућа, па школа не сме условљавати упис ученика уплатом "родитељског динара".
– Ова врста плаћања уведена је да би родитељи материјално помогли школу, али то се злоупотребљава. Родитељи који не знају своја права на почетку године плаћају разноразне намете као што су осигурање, обезбеђење и издавање сведочанства које ученици добијају на крају године. Такозвани родитељски динар спада у добровољно давање, па чак и када савет донесе одлуку о висини овог издатка нико није обавезан да плати уколико то не жели – објашњава Велимир Тмушић, начелник Републичке просветне инспекције, и додаје да сви који примете ову врсту злоупотребе могу да се обрате надлежнима, а да Министарство просвете у тим ситуацијама реагује одмах.
Надлежни објашњавају да се свака новчана помоћ уплаћује на посебан школски рачун и сваки уплатилац добија признаницу на којој је јасно назначено шта је плаћено. Уколико се сакупља новац за неопходна наставна средства разредни старешина не сме да приморава децу да плате. У таквим приликама би требало да буду заобиђени ученици из породица са слабијим материјалним стањем.
Такође, образовне установе, кажу у овом министарству, не би смеле да наплаћују било каква средства приликом уписа ученика у први разред средње школе, јер тада још није конституисан савет родитеља првог разреда, па самим тим званична одлука о неопходним родитељским издацима није донесена.
Даринка Каровић, директорка Фармацеутско-физиотерапеутске школе, каже да њихови ђаци немају додатне издатке приликом уписа.
– Када почне школска година, правимо спецификацију у којој наводимо све евентуалне трошкове за униформе, књижице, обезбеђење и ђачко осигурање. Савет родитеља одлучује о нашем предлогу. Досад нисмо имали никаквих проблема и сви родитељи су плаћали реалне трошкове – објашњава наша саговорница.
Сваки динар који ђаци дају, истичу наши саговорници, мора бити наменски искоришћен и све се своди на међусобни договор. Ни ђаке ни родитеље нико не би смео да уцењује нити обавезује на плаћање такозваних ђачких или родитељских динара.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


