Заштитник специјалиста
Откако је затражио од Братислава Гашића да му достави све податке који су од значаја за контролу Министарства одбране у вези са инцидентом на „Паради поноса” заштитник грађана Саша Јанковић не силази с новинских стубаца. Ватрено крштење прошао је на седници скупштинског Одбора за контролу јавних служби безбедности где је у појединим тренуцима од посланика СНС-а био изложен таквој врсти оптужби, које му, како је Јанковић констатовао, стављају „крст издајника на чело”.
Иако свестан да нема подршку осталих напредњака, Владимир Ђукановић покушава да прикупи довољан број потписа у свом посланичком клубу којима би затражио смену омбудсмана.
А пре свега две и по године на седници на којој је поново изабран за заштитника грађана, посланици власти и опозиције утркивали су се ко ће рећи лепшу реч о његовом раду. Напредњаци се, додуше, нису јављали за реч, али су на крају ипак гласали за Јанковића.
Јанковићев први мандат остао је упамћен по одласку у Осло на уручивање Нобелове награде за мир кинеском дисиденту Лију Сјабоу, пошто је тадашњи министар спољних послова Вук Јеремић бојкотовао церемонију. Јанковић је у Норвешку отпутовао владиним авионом, јер је било немогуће за кратко време организовати пут на други начин. Он је објаснио да на церемонију доделе награде није дошао да би се покрила брука због бојкота, већ зато што он сматра да већина грађана Србије, чији је заштитник, дели став да дневна политика није изнад људских права.
Саша Јанковић је рођен 1970. у Лозници и одрастао је у грађанској породици. Дипломирао је на Правном факултету 1996. године, на смеру за управно право. На Факултету политичких наука завршио је 2005. специјалистичке студије безбедности и стекао звање специјалисте за националну и глобалну безбедност. Одлуци да се бори за права грађана допринела је и тешка животна ситуација, када је деведесетих година избрисан из књиге држављана Републике Србије јер му је отац рођен у Босни. Тада се зарекао да ће се залагати за права „малих” грађана и то чини од јула 2007. године, када је први пут положио заклетву у Скупштини Србије. Мало му је људи тада веровало, јер су га сматрали кадром ДСС-а који је доведен да обавља партијски посао, али их је демантовао.
Саша Јанковић је каријеру градио стрпљиво. Од 1994. три године је радио као новинар у агенцији Бета. Тадашње познанство с Драганом Јањићем, једним од оснивача и главним и одговорним уредником Бете, један је од разлога што је бившег колегу именовао за саветника.
Јанковић је радио и у Министарству за омладину и спорт, а био је и правни саветник у Одељењу за демократизацију Мисије Оебса у Београду. На тој функцији је остао до избора за заштитника грађана. Од септембра 2009. године пуноправни је члан Европског института омбудсмана у Инсбруку у Аустрији.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


