Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Пловидба уз трубаче

Пловидба уз трубаче
Низ ибарске брзаке пловило се у веселој колони, с више стотина разних пловила Фото М. Дугалић

Краљево – Традиционална манифестација на води, познати „Весели спуст” низ Ибар, одржан је јуче у повољним условима. Температура је била виша од 30 степени, водостај реке осредњи, није било ветра а вода је, како учесници кажу, била „таман за освежење”. Учествовало је око пет хиљада људи, с више стотина разних пловила. Мање је то него ранијих година, али више него претходног лета.

Пловило се, као и обично, у веселој колони, низ ибарске брзаке и тишаке, углавном у „гумењацима”, али и другим, маштовито направљеним чамцима, као и сплавовима од камионских гума и стиропора. Ибарском долином проламали су се звуци труба неколико трубачких оркестара. Са платформи неких пловила све до обала допирали су млазеви воде, завијале су сирене, пуцало се из прангија...

Весела колона кренула је око осам сати, како је то уобичајено, из Маглича, испод средњовековне тврђаве, пошто је капетан спуста Томислав Илић, градоначелник Краљева, означио старт. Онда се пловило у три, четири километра дугој колони, најпре до Матарушке Бање, око 20 километара удаљене од старта. Током тог одмора сви учесници почашћени су војничким пасуљем, а затим је већина пловидбу наставила до Краљева.

„Спусташи” су и ове године на „Весели спуст” стигли из многих крајева Србије, а било их је и из иностранства.

– Учествујемо на овом спусту 23 године. Ми смо чланови спортског клуба ВГСК из Великог Градишта и овде смо сада с две посаде и с колегама из Сталаћа и Голупца имамо 22 учесника. Одлично смо се забавили и, наравно, долазимо и догодине – објаснили су нам Живорад Мратић и Милан Павловић Буцко.

А стари „спусташи” Драшко, Мицке, Небојша и Траја из Београда сусрећу нас, захваљују на прошлогодишњој изјави у „Политици”, али нам се и жале да су ове године први пут доживели „бродолом”: ударили су у спруд при обали, на њих је онда налетео други чамац и били су потопљени. Мицко је, кажу, био и у опасности али се све добро завршило, осим што им је Ибар „прогутао” весла, пиво, фрижидер, гардеробу...

– Добро смо обавили посао, било је масовно, лепо и забавно, а нама је још важније да, осим огреботина и мокрих гаћа, нема ниједног озбиљног инцидента – објаснио нам је Ненад Марковић, директор овогодишње манифестације.

Међу бројним посматрачима спуста били су, поред окружних и градских политичара, и министар Велимир Илић, државни секретар у Министарству за туризам Лукреција Ђери...

М. Дугалић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.