Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Грејна сезона у високом старту

Грејна сезона у високом старту
Од октобра функционалне пробе топловодне мреже „Београдских електрана” (Фото: Д. Јевремовић)

Радијатори у више од 300.000 станова који су прикључени на топловодну мрежу „Београдских електрана” биће топли од 15. октобра, када и званично стартује грејна сезона. Две седмице раније почеће функционалне пробе система којима ће се додатно проверавати рад свих постројења у престоници. Од 1. октобра могла би да се коригује и цена грејања јер је надзорни одбор „Електрана” недавно донео одлуку о измени одлуке о ценама топлотне енергије. По добијању сагласности оснивача одлука ће се, како је назначено у обавештењу ове комуналне куће, примењивати од првог октобарског дана. Градска управа се засад не изјашњава о томе, али у случају да потврди одлуку надзорног одбора „Електрана”, онда ће се испоручена топлотна енергија за стамбени простор убудуће годишње наплаћивати по цени до 1.432,71 динар по квадратном метру, односно 119,39 динара по квадрату месечно. То значи да ће грејање у Београду месечно бити скупље за 0,04 динара по квадрату (садашња цена је 119,35 динара по квадрату), а први увећани рачуни пристизаће на адресе потрошача већ од почетка новембра.

У нову грејну сезону „Електране” улазе спремне, јер се ремонткоји је почео 4. маја успешно приводи крају. За инвестиционо и текуће одржавање даљинског система издвојено је око 1,6 милијарди динара, од чега се око милијарду динара намењено радовима око топлотних извора и мреже, предајних станица, кућних грејних инсталација и гасне дистрибутивне мреже.

-----------------------------------------------------------------------

Просечна годишња потрошња енергената

– природни гас: 350 милиона кубика

– мазут: 46.000 тона

– биомаса (пелет и брикет): 3.500 тона

– угаљ: 3.200 тона

Просечна дневна потрошња енергената

– природни гас: 2.500.000 кубика

– мазут: 500 тона

-----------------------------------------------------------------------

Око 30.500 станова са топлом водом

Санитарна топла вода, чија температура достиже 50 степени Целзијусових у предајној станици, стиже до више од 30.500 станова у Београду. Годишње се корисницима испоручи око два милиона кубних метара потрошне топле воде. „Електране” заправо загревају хладну воду из „Београдског водовода” у топлотној предајној станици која преко разводне мреже долази до славина корисника.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.