Ponedeljak, 29.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Grejna sezona u visokom startu

Grejna sezona u visokom startu
Од октобра функционалне пробе топловодне мреже „Београдских електрана” (Фото: Д. Јевремовић)

Radijatori u više od 300.000 stanova koji su priključeni na toplovodnu mrežu „Beogradskih elektrana” biće topli od 15. oktobra, kada i zvanično startuje grejna sezona. Dve sedmice ranije počeće funkcionalne probe sistema kojima će se dodatno proveravati rad svih postrojenja u prestonici. Od 1. oktobra mogla bi da se koriguje i cena grejanja jer je nadzorni odbor „Elektrana” nedavno doneo odluku o izmeni odluke o cenama toplotne energije. Po dobijanju saglasnosti osnivača odluka će se, kako je naznačeno u obaveštenju ove komunalne kuće, primenjivati od prvog oktobarskog dana. Gradska uprava se zasad ne izjašnjava o tome, ali u slučaju da potvrdi odluku nadzornog odbora „Elektrana”, onda će se isporučena toplotna energija za stambeni prostor ubuduće godišnje naplaćivati po ceni do 1.432,71 dinar po kvadratnom metru, odnosno 119,39 dinara po kvadratu mesečno. To znači da će grejanje u Beogradu mesečno biti skuplje za 0,04 dinara po kvadratu (sadašnja cena je 119,35 dinara po kvadratu), a prvi uvećani računi pristizaće na adrese potrošača već od početka novembra.

U novu grejnu sezonu „Elektrane” ulaze spremne, jer se remontkoji je počeo 4. maja uspešno privodi kraju. Za investiciono i tekuće održavanje daljinskog sistema izdvojeno je oko 1,6 milijardi dinara, od čega se oko milijardu dinara namenjeno radovima oko toplotnih izvora i mreže, predajnih stanica, kućnih grejnih instalacija i gasne distributivne mreže.

-----------------------------------------------------------------------

Prosečna godišnja potrošnja energenata

– prirodni gas: 350 miliona kubika

– mazut: 46.000 tona

– biomasa (pelet i briket): 3.500 tona

– ugalj: 3.200 tona

Prosečna dnevna potrošnja energenata

– prirodni gas: 2.500.000 kubika

– mazut: 500 tona

-----------------------------------------------------------------------

Oko 30.500 stanova sa toplom vodom

Sanitarna topla voda, čija temperatura dostiže 50 stepeni Celzijusovih u predajnoj stanici, stiže do više od 30.500 stanova u Beogradu. Godišnje se korisnicima isporuči oko dva miliona kubnih metara potrošne tople vode. „Elektrane” zapravo zagrevaju hladnu vodu iz „Beogradskog vodovoda” u toplotnoj predajnoj stanici koja preko razvodne mreže dolazi do slavina korisnika.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.