Хвала ти, Николасе Бернсу
Сједињене Државе неће дозволити поделу Косова, каже трећи човек Стејт департмента Николас Бернс. Хвала му на томе. Коначно да се сложимо. Ни Србија неће дозволити поделу Косова. А ни поделу Србије.
Резолуцијом 1244 јуна 1999. године Уједињене нације су фактички одузеле Косово Србији, тврди државни подсекретар. Хвала му и на томе. Само, што је онда прошле године тражио да се усвоји нова резолуција Савета безбедности да би покрајини била дата независност? Не знам. Бернс зна.
Србија никада неће повратити Косово, наставља дипломата од каријере. Хвала му и на томе. Недостајаће нам кад дипломатску каријеру ускоро замени уносним пословима. То су те историјске реченице. Да је био саветник Абрахама Линколна, мора да би и њему рекао: „Боље ти је да одустанеш, никад нећеш повратити Југ”.
Још од 1999. године па до краја, једино питање је било: какав ће бити коначан статус Косова, да ли ће бити независно или аутономно и када ће се то десити, каже наш Николас. Добро, забројао се мало. Није једно питање, бар су два. Али, зашто су ћутали до сада? Зашто су пристали на Резолуцију? У њој лепо пише да може само суштинска аутономија. Можда нису стигли да је прочитају.
Ево га, сад ће Бернс да објасни: „Било је потребно девет година да то питање добије одговор, а пре око годину дана САД су дошле до суштинског закључка да, ако се још буде одуговлачило са независношћу Косова, постоји велика шанса да то испровоцира насиље и нестабилност на Балкану”.
Е, то ли је. Требало им је осам година да прочитају и да схвате. Да схвате, шта? Да ће, ако не добију независност, Албанци изазвати насиље? Па, ко им је обећао независност? Нису ваљда Американци? Не, они су то схватили тек прошле године. Верујмо Бернсу. Он зна. А зар не беху Срби фактор нестабилности на Балкану? Мора да јесу, јер кад Срби растурају америчку амбасаду, онда се потеже међународно право, а кад Американци растурају Србију, онда то право не важи. Нека. Хвала му, још једном.
Нису вође Албанаца насилне, каже Николас, подсекретар, трећи човек најјачег министарства спољних послова на свету. Далеко од тога. „У Приштини смо видели изузетно руководство које је издржало хиљаду провокација са којима се суочило. Одбранили су српски народ, њихове цркве и наслеђе.”
Хвала ти, Николасе Бернсу. И хвала ти, Хашиме Тачију. Одбранисте нас. Од кога? Од вас, ваљда. Или...
Каже Бернс: „Они нису прешли преко Ибра да би отишли на север Митровице како су желели Срби из Србије и са Косова. Они су показали своју уздржаност.”
Хвала ти, Николасе Бернсу. И хвала ти, Хашиме Тачију. Одбранисте нас. И од вас и од нас самих.
Хвала вам, стварно. И немојте више.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


