Петак, 10.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

У септембру Дани Москве у Београду

У септембру  Дани Москве у Београду
Руски амбасадор у Београду Александар Чепурин (Фото Танјуг/М.Ђ.)

Градоначелник Београда Синиша Мали састао се данас у Старом двору са амбасадором Руске Федерације Александром Чепурином, а главна тема разговора је била организација манифестације Дани Москве у Београду 2016.

Како је саопштила Информативна служба Града, ова манифестација је планирана за крај септембра ове године.

Град Београд и градски Секретаријат за културу планирали су најсадржајнији годишњи програм представљања културе једног од наших партнерских градова, а саговорници су оценили да никада није била боља сарадња Србије и Русије у овој области.

Програм, између осталог, предвиђа организацију Гогољевих дана у Београду, која ће се реалитовати у сарадњи Филолошког факултета Универзитета у Београду и Града Београда. У оквиру програма у области културе предвиђено је и постављање споменика знаменитом руском архитекти Николају Краснову, представљање савремене руске драме у Установи културе Вук, реконструкција једне од фасада у центру Београда, рад руског архитекте, коју ће финансирати Нафтна индустрија Србије, те ретроспектива руског филма у Музеју југословенске кинотеке, јавља Танјуг..

Предвиђен је, такође, богат музички програм у организацији „Сава центра” и Коларчеве задужбине који ће представити богату традицију руске класичне, националне и духовне музике у изведби солиста и ансамбала Балшој театра и хора Московске патријаршије.

Главни догађај из света музике ће бити гостовање светски познатог триа „Moscow Art Trio”, чија уметност представља врхунски спој класике, џеза и традиционалне музике, те наступ светске музичке звезде, виолинисте Вадима Рјепина.

Осим програма у области културе, предвиђен је долазак представника великих московских трговинских ланаца, заинтересованих за долазак српских произвођача на тржиште Москве. У плану је и учешће београдских ученика узраста до 17 година на великом међународном научном такмичењу у области природних наука „Научна олимпијада”, који ће бити организован у Москви и где је предвиђено учешће ученика из 30 партнерских градова Москве, укл?учујући Берлин, Париз, Лондон, Рим, Њујорк и Мексико.

Градоначелник је са своје стране обећао пуну финансијску и техничку помоћ неопходну за одлазак ових талентованих младих људи у Москву на „Научну олимијаду”. Састанку је присуствовао и градски секретар за културу Владан Вукосављевић, наводи се у саопштењу.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.