Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Давид против присутног Томе

Mислим, а да се нисам за језик угризао, ако хоће Давид да се спори, или само да покаже прстом нек то учини на народним изборима, и на великој, довољно већ ограђеној политичкој ледини
Давид против присутног Томе
Васика Тенкеш

Да није живог сећања на речи моје мајке: Угризи се за језик, пре него што изустиш, да није те мудре и сликовите изреке народне, не бих се ја пачао нити у Народну библиотеку, нити у Народну скупштину, а – богме – нити у Давидово ограђивање од, кадгод оно било, тер још увек јесте, политичког деловања нашег – такође народнога Председника.

Овако, стварчице су се малчице помешале: више не уме, или неће, човек да раздвоји јавно и приватно. Или су јавне врлине сада приватноме мане, или су, пак, приватне врлине сада утук јавним, врлинама и манама. Тек, као да се потрла и одградила граница између јавног и приватног. Што би значило, сада је лако оградити се од некога или нечега, па и од, како „медији” веле: присуства председника Србије Томислава Николића. Све то већ знамо, ударио Давид на свога Председника, али и мојега, и Председника множине бирача који су неограђеним гласовима гласовали својега председника... Ударио, а није се за језик угризао. И то што Давид рече својему Председнику дирнуло ме, удрило на необичан и нејасан, изазован и узнемирујући начин. Оградио се од присуства, као здрав од кужнога, као прав од кљастога; је ли то била, мислим се, само банална провокација или, онако – из дубине душе речено. А потом себи рекнем: то је само пренемагање, заправо еуфемизам уместо другачије пресуде. Оне која би се могла изговорити међу партијским или каквим опозиционарским друзима, за партијским банком, или – примерице – у Народној скупштини, где је и место ружењу, чак и председника државнога.

Говорио Давид у име своје, и кудио сред скупа у Народној библиотеци, оно што га већ деценијама тишти. И нашао сада, кад се уважени пук сабрао на дивном и светом месту народноме, на свечаности у кући књиге, у Народној библиотеци; сетио се да прозове и огради се од назочнога... Нашао да, мимо домаћина на чији је праг стао, приватно уређује свечаност, да прозива и да из старе књиге сећања и заборава очитава другоме замерке и слабости. Па шта, ако их има, у Председника, каже народ, као и у свију нас? Јер, Давид узео за се право да народну књижницу искористи за лични прекор: зашто у таквом часу, зашто са тога места, зашто распре нису „изведене” кад су томе биле ура и сећање? Сада у мојој библиотеци, међу мојим књигама... ја не прихватам да се на таквом месту, као из бусије, чују речи прекора и одстрањења. Мојем председнику.

Ваљда смо многа ограђивања превладали управо нашим животима: нећу да се вређа и омаловажава нити један од присутних на свечаности, међу књигама и умним људима. Не може се тако тражити задовољштина, а при томе, вребати из мрака, с леђа. Ако није по вољи свећару (кажу сељаци Врдничани, кад ће неко славити), нек се пожали домаћину па нек иште од њега да уреди свечаност и славље.

Приватно и јавно нису увек вољни да се ухвате под руку; али врлине једних а мане других не смемо терати у кућу сећања и заборава, не смемо побркати Народну скупштину и Народну библиотеку: уш’о скупштински дух међу књиге и речи, песме и приче, животописе и красноречје библиотеке... Је л’? Недавно сам записао редак-два о једном несвакидашњем телевизијском делу, о документарним филмовима или приватним записима Бориса Миљковића (Фабрика шећера) који неприметно постају јавно добро, уметнички ТВ филм; сада ми је лако да са приватног добра Филипа Давида прескочим до јавних укора и казне изопћења: мислим, а да се нисам за језик угризао, ако хоће Давид да се спори, или само да покаже прстом, да одвоји болесног од здравог, правог од кљастог, мислим: нек то учини на народним изборима, и на великој, довољно већ ограђеној политичкој ледини, па нек до миле воље збори и румори, кол’ко га грло носи, а да се ни он за језик не угризе.

Редитељ

Коментари33
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.