Повериоци као гусари
Зрењанин – Као никад до сада зрењанински судови – Основни и Привредни преплављени су огласима о продаји имовине, покретне и непокретне. Реч је углавном о оној имовини која се нуди на продају да би се намирили силни повериоци пошто су фирме пропале и отишле на добош.
Оглашава се чак и продаја попут оне да се у кикиндском студију за рекреацију продаје баштенска гарнитура; да једном друштву за телесно васпитање прети опасност да остане без радног стола и седам столица; власник пекаре без породичних скија; бизнисмен из Торка без боксерског џака… Да се не говори о понуди беле технике и телевизора, рачунара, намештаја или уметничких слика.
У Основном суду у Зрењанину кажу да из искуства могу да тврде да преко 80 одсто поновљених лицитација остаје без одјека. Многе пописане ствари нису никоме потребне, па повериоци заиста тешко наплаћују дуг.
Како овде предочавају, од покретности се најлакше продају моторна возила и пољопривредна механизација, а најбољу прођу међу некретнинама има земљиште. Станови нису интересантни јер грађани не би да улазе у домове оних који су их тешко стварали, а олако изгубили.
Велику пажњу изазвала је недавна неуспела пленидба великог брода у бродоградилишту „Бомекс шипјард 4М”, на Бегеју низводно од Зрењанина, који је овде грађен за купца из Норвешке. Бродоградилиште се већ неколико година налази у озбиљним пословним проблемима, али је захваљујући труду радника успело да заврши највећи рибарски брод икада изграђен у неком српском бродоградилишту: дугачак 70, широк 12, а висок шест метара и може да носи терет од 750 тона. У питању је брод за пренос живе рибе, конкретно лососа, пошто норвешки купац, угледна породица Хаугланд, има фарму те врсте рибе.
Уочи поринућа брода, неколико дана пре избора, уприличена је свечаност, на којој је говорио и министар Вулин. Међутим, пре и после тога иза сцене су се одвијала врло бурна догађања, а највише због пословних недаћа у којима се налазило бродоградилиште.
Према тврдњама адвоката, још док су радови били у току, брод су опседали разни утеривачи дугова и заступници фирми, а пошто је поринут блокирали су га повериоци којима бродоградилиште дугује новац. Пловило је наводно било под хипотеком, али је предузеће (које се водило као власник) пререгистровано да би била избегнута блокада.
Прича даље каже да је брод некако испловио, а да су га повериоци пратили до луке Констанца на Црном мору, како би га се дочепали у међународним водама, тј. неком другом правном систему. Ипак нису успели.
„Бомекс шипјард 4М” је у стечају, са губитком од неколико стотина милиона динара и блокадом рачуна. Највећи повериоци су банкари и они не знају како да наплате своје кредите. Решење постоји, тврди менаџмент бродоградилишта, јер је оно доказало да може да прави врхунске бродове. Кад би се обезбедила обртна средства, било би шансе да се изградњом бродова отплате сви дугови и да оно преживи.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


