Од Пикаса до Марине Абрамовић
Нови Сад – У оквиру 13. међународне изложбе уметности Art Expo 08у Конгресном центру Новосадског сајма сутра ће бити отворена и поставка под интригантним насловом „Од Пикаса до Марине Абрамовић”. Реч је о изложби педесетак дела тридесетак светски афирмисаних уметника, која је аутор поставке Сава Степанов, историчар уметности и директор Центра за визуелну културу „Златно око”, пронашао у музејским, галеријским и приватним збиркама у Војводини.
Степанов у уводу за каталог изложбе пише да су „у наслову апострофирана имена Пикаса, који је почетком 20. века покретањем кубизма начинио једну од најзначајнијих промена схватања слике и њеног смисла, те наше уметнице светске афирмације Марине Абрамовић, као еклатантног представника интердисциплинарног схватања уметности која се, крајем тог истог столећа, битно измењена, суштински инфилтрирала у свакодневне животне манифестације...”
Између имена Пикаса и Абрамовићеве је импозантан списак уметника – Модиљани, Шагал, Бифе, Ђакомети, Миро, Дали, Магрит, Ворхол, Пистолето, Алберс, Вазарели, Книфер, Кристо, Кабаков, Erro, Херинг, Бојс, Кавелини, Рајнер, Кливар, Луси-Смит, Маплеторп, Кулик, Пержовски. Иако дела нису концепцијски уређена, у изложби, у извесном смислу и крајње условно, каже Степанов, по експонатима је могуће слутити и препознавати токове развоја модерне и савремене уметности, њену функционализацију. Он подсећа да су изложбом обухваћена дела најзначајнијих представника неких уметничких покрета – од кубизма (Пикасо), надреализма (Миро, Дали, Магрит), експресионизма (Шагал, Бифе), поп-арта (Ворхол), оп-арта (Вазарели, Сото), минимал-арта (Алберс, Книфер), body-arta (Рајнер), концептуализма (Бојс, Абрамовић, Кавелини, Кливар)...
– Поставка је социолошки симптоматична јер указује на чињеницу да дела значајних светских уметника поседују углавном такозвани мали колекционари, појединци ентузијасти и заљубљеници – каже Степанов и наглашава да су се готово сва изложена дела нашла у приватним колекцијама захваљујући пуким околностима да су колекционари били у контакту са уметницима. Данас је, истиче, код нас мало колекционара који настоје и успевају да своју свест о естетским и етичким дометима значајних стваралаца задовоље кроз директну куповину. У том смислу ова изложба указује и на запуштеност институционалних збирки, на сиромаштво и немоћ наших музеја, па и на духовно стање друштва.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


