Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Здравица Грешног Милоја сестрићу Виктору Троицком

Како је на венчању српског тенисера текло слово добродошлице из главе његовог тече Милоја Стевановића:
Здравица Грешног Милоја сестрићу Виктору Троицком
Милоје Стевановић (Фото: Ј. Љубичић)

Чачак – Стари српски обичај каже да се весеље не почиње без здравице, нити отвара ако нема буклије и мудре приповести домаћинове. Некад се положај здравичара препушта и ђеду, стрицу или тетку. Као ономад, на крају новембра, кад је у престоничком хотелу „Краун плаза”, на свадбеном весељу тенисера Виктора Троицког и његове изабранице Александре, чашу и слово добродошлице држао жеников тетак Милоје Стевановић (68) из Горачића на Јелици. Грешни Милоје, који се не одриче своје вере иако се Српска православна црква одрекла њега, почео је здравицу иштући божју помоћ, и обухватио, стих по стих, све важне родственике.

Ево како је ишла та беседа Милојева, стихована из његове главе.

„Драги младенци, драги кумови, благочастива браћо и сестре, помаже Бог! Ево, дижем ову чашу рујног вина да наздравим благочастивима.

Ако ћу се о поретку бавит’, Александру Троицком ћу здравит’. Здрав си, Пашо! – од срца ти рек’о, Кад си ’вако ти лепо дочек’о!

По доброти ’оћу ли здравити, Миланки ћу снајку честитати. Драга Маро, нек’ ти Бог да унучића дости, нек’ ти кућа пева од радости!

По старјеству ако ’оћу ићи, баку Миљу не могу обићи. Миљу с њених десет праунука, један’есто ишчекује њена рука.

По јунаштву ако здравит’ ’оћу, наздравићу Нолу Ђоковићу! Како Нолу, тако Зимоњићу! И доброме Јанку Типсаревићу! Јер, Србију прославише свету, те постасмо најбољи на свету. Са Виктором обзнанише свима: нема шале са правим Србима! И Русима!

Ноле, Зики, Јанко – то је трио, који нам је збиља драг и мио. Своје чојство показаше они, кад наш Виктор беше у невољи. Зато ћу вам ону прозборити: ’У добру је лако добар бити!’, говораху наши свети старци: ’На муци се познају јунаци!’

Зато, нашим јунацима Нолу, Зикију и Јанку, моји унуци ће нешто касније уручити мале поклоне, у знак благодарности што су јуначки бранили њиног ујка кад му је било најтеже и кад је био сам.

А сад:

За љепоту дижем ову чашу да поздравим драгу снајку нашу! Александру, белу голубицу, нашу наду, нашу узданицу!

И још дижем ову чашу вина, у част и у здравље драгог нам свима: за Виктора женика нашега! У Троицких, од свих најбољега.

Драги мој Вићентије, женише те по свим новинама, разноразним светскијем дамама. Ал’ у тебе једно срце има, и то срце ти њојзи дарива. Нека ти даривање буде срећно и вековечно!

Благочастива браћо и сестре, сватови и свадбари, нек’ да Бог да вам буду пуни амбари, нека васкрсли Господ ваш и мој, ниспошље на вас свети благослов свој. На вас и на ваше часне домове, на ваше ’ћери и на ваше синове.

Драги наши младенци, драга децо наша, нека вам буде на здравље ова чаша! Нек’ вам Бог даде рода и плода, сваког добра и здравог порода. Да се сложите, да се обожите, да се волите, да се умножите. Да вам постеља брачна буде чиста, да у срцима носите Христа!

Да вам љубав и срећа цвета! Живели на многаја љета!”

И ту су, такав је ред, сви испили чаше.

Ево, и ми да, на свршетку текста, напишемо неку реч о глагољивом и бистром здравичару:

„Хвала тетку за овако мудра слова, нека вишњи и њега поживи. Многи од нас су можда грешни, али само онај горе зна да ли су и криви.”

Коментари18
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

dr Slobodan Devic
Kakv narod, takva mu i crkva - razjedinjeni; treba nama jos 500 godina pod Turcima da se mozda naucimo pameti. Kako medju ckvenim licima tako i medju intelektualcima, sto bi trebali da budu temelji naseg naroda, je li?? - sve samo gleda kako da prigrabi za sebe a da u isto vreme optuzi nekog drugog, kako se njegov greh (i/ili izdaja) ne bi videli. Zao mi nasih tenisera - heroja, sto se njihova imena upletose medj nasu najvecu muku - razjedinjenost ...
Aleksandar
Грешног Милоја познајем још од '91 године кад сам га виђао у манастиру Преображење у Овчар бањи. Касније су нам се путеви сусретали на многим местима, углавном по српским светињама, Вазнесењу, Тројицама, Увцу, Студеници, Црној Реци... Нема где тај човек није стизао да помогне својим сопственим новцима, поштено зарађеним а не отетим или украденим. Сваки добронамеран човек ће вам то потврдити, чак и вл.Атанасије или Теодосије или Амфилохије, његови прогонитељи, ако имају трунку поштења и страха Божијег рећи ће да је Милоје био прави православни хришћанин и родољуб. Верујем да ће Свемогући Бог за ову својеврсну голготу кроз коју данас пролази овај човек-домаћин без роптања, трпељиво, само зато што је на своје имање примио десетине прогнаних монаха, наградити Грешног Милоја, коме више приличи име Милостиви Милоје, тако што ће га уврстити међу Праведнике у Царству Своме.
православни Јово
Православни верниче СПЦ, Цркву уништавају оне владике које љубе папску руку, носе папско прстење и проповједају папску вјеру међу Србима, а владика који их разобличава заправо чува Цркву. Синодлије нису једнако СПЦ. У овај Бадњи дан желим вам да почнете да вјерујете у Исуса Христа, Светог Саву, Светог владику Николаја Жичког, Светог Јустина Поповића, а не у папу и Синодлије. Свако добро од Христа
Православни верник СПЦ
@православни Јово Јесте, до сад смо веровали у Буду, па би могли да почнемо мало да верујемо у Христа, како да не. Немојте помињати св. аву Јустина и св. Николаја жичког, они су светитељи српске Цркве, ви са њима никакве везе немате.
Православни верник СПЦ
@православни Јово Нико од наших владика не носи такво прстење, нити проповеда папску веру међу Србима, износиш неистине. Марка су разобличили, и Богу хвала неће више урушавати свету Цркву. Него све то на страну, али опрости брате, како ти не пада на памет, да су са нашом Црквом све Цркве у заједници, а са вама - нико? Човече, у каквој сте ви прелести... Искрено, веома ми вас је жао. Срећан Божић, и нека вам је просто.
православни Јово
Видим да пролазе само коментари који нападају Милоја. Не знам зашто уопште остављате опцију коментара када их селективно објављујете. Ја својим коментаром никог нисам вређао, само сам честитао Милоју на здравици и писао о поштењу Синодлија. С друге стране видим да пролазе коментари који Милоја називају преварантом и расколником. Толико и о вашем поштењу. Није Политика оно што је била.
Православни верник СПЦ
@православни Јово Тзв. православни Јово, наравно да није Црква партија, али не може један владика да уништава Цркву, а да Црква ништа не чини. Његово епископство припада Цркви, као служба, а не њему самом да он ради шта хоће. Види се да ниси укорењен у вери, не познајеш је довољно. Него, што се тиче партије, овај твој Милоје је више времена провео у партији него у Цркви, тако да он најбоље зна шта је то партија. Ви Маркови следбеници и јесте расколници и секташи, нико вас не признаје од Православних Цркава, а такви зна се како се називају. Монаси нису прогнани ни од кога, него их је завео Марко и повео са собом у пропаст. Тог истог Марка, није занимало што Литургија у Приштини није служена годинама, нити како живе свештеници и верни народ. Аутистично се понашао, мимо света, а успут је са Симеоном све живо попљачкао. Нека би дао Бог да вас овај Божић, светло Рождество Христово просветли, да се вратите на прави пут, у окриље мајке Цркве, јер вас нико не мрзи, вас отпалу браћу.
православни Јово
Православни верниче СПЦ, није Црква Партија па да вас укључују и искључују по подобности и по послушности. Називати неког тако олако секташем и расколником је тежак гријех, и у ове дане пред Божић требало би о томе да размислите. Једини гријех Милојев је био што је пружио кров над главом косовским монасима, прогнаним од стране Синодлија, Кфора и КПС-а.
Прикажи још одговора
Zoran
Mora da si gresan bio jer si cacnuo u pare crkve. Za cas te prog;ase gresnikom ako to uradis. Ne mozes da s eoperes nikad. Ali zato ako si plajckao, krao, lopovisao, pa doniras crkvi, e onda ako dobro doniras i mogu gresi da ti se oproste. Hahaha.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.